Zmiany własnościowe w Grupie Egmont

HarperCollins Publishers zamierza nabyć działy książki dziecięcej Egmont w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz Schneiderbuch w Niemczech. Transakcja ta pozwoli Egmont Publishing skoncentrować się na wydawaniu czasopism i komiksów, a także na szybko rosnącym handlu elektronicznym oraz usługach marketingowych.

Wydawnictwo Egmont Publishing ogłosiło dziś, że wyraziło zgodę na sprzedaż firmie HarperCollins swoich działów książki dziecięcej w Wielkiej Brytanii i Polsce wraz z firmą Schneiderbuch w Niemczech. Transakcja, która ma zostać zakończona 30 kwietnia 2020 roku, nie wpłynie na działalność Egmont w branży książek dla dzieci na innych rynkach.

Torsten Bjerre Rasmussen, CEO Egmont Publishing:

W Egmont jesteśmy dumni z naszej silnej pozycji w segmencie książki dziecięcej, będąc jednym z liderów na konkurencyjnym rynku europejskim. Podjęliśmy jednak strategiczną decyzję o wyjściu z branży książki dla dzieci w Wielkiej Brytanii, Polsce i w Niemczech, i mamy przyjemność ogłosić, że właścicielem naszych działów książki dziecięcej w tych krajach będzie HarperCollins. Pragnę podziękować naszym wspaniałym pracownikom, którzy przez lata wykonali fantastyczną pracę, przyczyniając się do wydania wielu wspaniałych książek i podnosząc działalność wydawniczą do najwyższych standardów”.

Egmont Publishing działa w trzech obszarach: na rynku wydawnictw multimedialnych, w branży e-commerce i w usługach marketingowych. Egmont Publishing jest liderem na rynku czasopism dla dzieci wywodzącym swoja silną pozycję z działalności w krajach nordyckich, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Egmont Publishing nadal będzie strategicznym partnerem dla kluczowych licencjodawców w zakresie pozyskiwania młodych odbiorców i tworzenia treści, oferując nowym czytelnikom popularne marki, takie jak Disney, LEGO, Mattel, Hasbro i Hachette. Egmont Publishing pozostanie znaczącym wydawcą książek dla dzieci w krajach nordyckich i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestycje w nowe obszary rozwoju w ramach e-commerce i usług marketingowych będą kontynuowane zgodnie z planem; dotychczas wydawnictwo Egmont Publishing dokonało inwestycji w portfel 14 spółek.

Chantal Restivo-Alessi, CEO International Foreign Language oraz CDO wydawnictwo HarperCollins Publishers:

„Z radością pragniemy powitać w rodzinie HarperCollins pracowników działów książki dziecięcej Egmont w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz Schneiderbuch w Niemczech. Doświadczenie Egmont na rynku książek dla dzieci i jego pozycja jako globalnego gracza na rynku wydawnictw licencjonowanych, w połączeniu z globalnym udziałem HarperCollins stanowi kamień węgielny pod budowę i wzrost naszego znaczenia na światowym rynku wydawniczym dla dzieci”.

Planuje się, że proces przejęcia działów książki dziecięcej w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz Schneiderbuch w Niemczech przez HarperCollins zakończy się 30 kwietnia 2020.

Egmont
Egmont to wiodąca skandynawska grupa medialna powszechnie znana i wielokrotnie nagradzana za swą działalność w zakresie filmu, telewizji, streamingu i kina, a także gier, handlu elektronicznego i usług marketingowych dla platform edukacyjnych, czasopism i książek. Egmont Publishing oferuje szeroką gamę popularnych tytułów czasopism i książek w ponad 30 krajach. Egmont jest właścicielem silnych firm, takich jak Nordisk Film, TV 2 Norway oraz Egmont Publishing. Jako fundacja Egmont cały zysk reinwestuje w swoje firmy medialne lub przekazuje na cele związane z poprawą życia dzieci i młodzieży. Egmont Polska pozostanie wydawcą pism dla dzieci, komiksów i gier planszowych.

HarperCollins
HarperCollins Publishers jest drugim co do wielkości wydawcą książek na świecie, prowadzącym działalność w 17 krajach. Wydawnictwo HarperCollins posiada ponad 200-letnią historię i ponad 120 znaków towarowych na całym świecie; wydaje rocznie około 10.000 nowych książek w 16 językach i posiada drukowany i cyfrowy katalog ponad 200.000 tytułów.