Wielka Brytania: sprzedaż książek gwałtownie rośnie

Wielka Brytania: sprzedaż książek gwałtownie rośnie

Przegląd

Jak podaje The Guardian, w ubiegłym tygodniu sprzedaż książek w miękkiej oprawie wzrosła o 35% , dużym zainteresowaniem cieszyły się powieści.

Księgarnie odnotowały znaczny wzrost sprzedaży klasyki m.in. Sto lat samotności Miłość w czasach zarazy Gabriela Garcíi Márqueza , Umiłowana Toniego Morrisona, Wielki Gatsby F Scotta Fitzgeralda oraz Szklany klosz Sylvii Plath.

W ciągu tygodnia od zamknięcia swoich sklepów, w związku z epidemią koronawirusa, sprzedaż online największej sieci księgarni w Wielkiej Brytanii, Waterstones wzrosła o 400% (tydzień do tygodnia).

Waterstones odnotował także wzrost zamówień na współczesne powieści, na czele z nowym bestsellerem Hilary Mantel’s The Mirror and the Light, ale także Szczygieł i Tajemna historia Donny Tart. Dobrze sprzedają się opowieści dystopijne, w szczególności Opowieść podręcznej Margaret Atwood, , Rok 1984 George’a Orwella i Nowy wspaniały świat Aldousa Huxleya.

Według Nielsena całkowita sprzedaż książek w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6% w ciągu tygodnia – do soboty 21 marca, w tym wzrost sprzedaży tytułów:  „dla domu” o 212%, podręczników o 77%  sztuka i rzemiosło o 38%

Spadek o 13% odnotowała literatura faktu dla dorosłych.

„Dane dotyczące sprzedaży sugerują, że populacja Wielkiej Brytanii rzeczywiście przygotowała się na długi okres izolacji”, powiedział Philip Stone z Nielsen.

Nowa sytuacja związana z kwarantanną doprowadziła do ​​powstania wielu internetowych grup czytelniczych. Księgarnia Blackwell w Oksfordzie uruchomiła na Facebooku grupę czytelniczą „Zawsze chciałem to przeczytać” , której członkowie będą się spotykać w każdy poniedziałek, aby omówić klasyczną powieść, zaczynając od Dumy i uprzedzenia. Publisher Dialogue Books otworzył grupę czytelniczą, w której uczestnicy mogą zadawać pytania autorom bezpośrednio w cotygodniowej transmisji na Instagramie.

 

źródło: The Guardian