Poznaliśmy Laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłosili  laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2020:

Jakub Małecki (ur. 1982 r.) – pisarz i tłumacz. Autor dwunastu książek, w tym „Dygotu” i „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Stanisława Barańczaka, Odkrycia Empiku oraz Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”(2017). Tłumaczony na rosyjski, niderlandzki, fiński. Jego książka „Rdza” ukaże się wkrótce w przekładzie na niemiecki w wydawnictwie Secession Verlag.

i

Susanne Fritz (ur. 1964 r.) – pisarka. Mieszka we Fryburgu Bryzgowijskim. W nominowanej do nagrody literackiej Deutscher Buchpreis książce „Wie kommt der Krieg ins Kind?“ (Wallstein Verlag 2018), porusza się śladem losów matki po polsko-niemieckiej historii XX wieku. „Wraz ze znikaniem pokolenia świadków, pojawiają się nowe wyzwania wobec pamięci, sposobu upamiętnienia i opowieści.” Jest to wyzwanie, które autorka zamierza podjąć także w Krakowie. W nowym projekcie prozatorskim „Ein zweites Leben“, Susanne Fritz „poszukuje fragmentów zapomnianego, wypartego, utraconego życia”.

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszło 38 zgłoszeń od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Agnieszka Urbanowska (IK). Honorową członkinią jury była Pani Elżbieta Lempp.

 

 

źródło: Instytut Książki

Kategorie: Nagrody