Wstrząsająca relacja więźnia Auschwitz. Wspomnienia Eddy’ego de Winda

Przegląd

Eddy de Wind
„Stacja końcowa Auschwitz”

Tłumaczyła Iwona Mączka

„Stacja końcowa Auschwitz” to wstrząsająca relacja z życia więźnia, zapis codziennych zmagań o przetrwanie, ale także nielicznych chwil radości, które zdarzały się nawet w obozie śmierci.

Premiera 15 stycznia!

Eddy de Wind był ostatnim żydowskim lekarzem, który ukończył Uniwersytet Leiden w Holandii podczas drugiej wojny światowej. Gdy jego matka została uwięziona w obozie w Westerborku, Eddy zgłosił się tam na ochotnika jako lekarz, pod warunkiem że nie zostanie ona deportowana do Auschwitz. Niestety matkę wywieziono do obozu na kilka dni przed przybyciem syna.
W Westerborku Eddy poznał i poślubił swoją pierwszą żonę, Friedel. Obydwoje zostali wysłani do Auschwitz w 1943 r. Pod koniec 1944 r., gdy do obozu zbliżała się Armia Czerwona, Niemcy rozpoczęli jego ewakuację. W styczniu 1945 r. z obozu wyszła żona Eddy’ego. On sam ukrył się pod barakiem do momentu przybycia Rosjan. W tym czasie zaczął spisywać swoje wspomnienia.
„Stacja końcowa Auschwitz” to jedyna znana książka w całości napisana w obozie.

Eddy de Wind (1916-1987) – holenderski lekarz, psychiatra i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego. De Wind jako pierwszy rozpoznał syndrom poobozowy (syndrom KZ), który opisał w opublikowanym w 1946 roku artykule zatytułowanym „Konfrontacja ze śmiercią”. Był także jednym z pierwszych, którzy zwrócili uwagę na tzw. transfer międzypokoleniowy.

Kategorie: Literatura
Tagi: WAB