Sara Bergmark Elfgren, „Norra Latin”

Przegląd

Szkoła Norra Latin skrywa straszliwą tajemnicę – wiele lat temu, podczas spektaklu Snu Nocy Letniej Shakespeare’a jeden z nauczycieli zmarł na deskach sceny teatralnej. Choć prasa i grono pedagogiczne twierdzi, że był to jedynie nieszczęśliwy wypadek, wokół tego tragicznego wydarzenia narosło wiele legend… Wszystko to brzmi jak typowa bajka dla nowych uczniów, których starsi koledzy chcą przestraszyć pierwszego dnia szkoły. Ale czy na pewno? W momencie, gdy do szkoły, do klasy o profilu teatralnym, trafiają Clea i Tamar, zaczynają się dziać wokół nich dziwne rzeczy…Losy nastolatek, choć skrajnie się od siebie różnią, zostają wplecione w jedną, tajemniczą historię. Autorka po mistrzowsku buduje napięcie, z każdą stroną odkrywa jedynie rąbek tajemnicy Norra Latin. Z całą pewnością jest to lektura, od której trudno się oderwać!

Sara Bergmark Elfgren to pisarka, scenarzystka i dramaturżka. Norra Latin jest jej czwartą powieścią i jednocześnie pierwszą napisaną samodzielnie. Wcześniej razem z Matsem Strandbergiem stworzyła popularną i docenioną przez krytyków trylogię o Engelsfors (Krąg, Ogień i Klucz), którą przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków. Pierwsza część tej trylogii – Krąg – doczekała się ekranizacji.

Pisarka ma na swoim koncie także książki dla dzieci i komiksy, a jej serial podcastowy Głosy umarłych, został doceniony na międzynarodowym festiwalu reportaży i słuchowisk radiowych Prix Europa. W 2018 roku nominowano ją do nagrody literackiej Nordic Council za literaturę dla dzieci i młodzieży.

 

mlodybook.com.pl

 

 

 

Kategorie: Literatura