James Ellroy, „Burza”

Przegląd

Genialna historyczna powieść kryminalna, rozgrywająca się w Los Angeles i Meksyku po ataku na Pearl Harbor, ekscytująca i dynamiczna. Druga część drugiego „Kwartetu L.A.”.

„Krwawa, wciągająca powieść, która po raz kolejny dowodzi, że Ellroy jest prawowitym spadkobiercą Chandlera, Caina i Hammetta”. Kirkus Reviews

„Zapytajcie mnie o nazwisko najlepszego żyjącego powieściopisarza, który jest agresywny, odważny, zabawny, zawiły, piękny, momentami nieprzyzwoity, a jednocześnie prosty, to powiem James Ellroy”. Stephen King

Styczeń 1942. Nad Los Angeles przetaczają się groźne nawałnice, a w Griffith Park błotna lawina odsłania zakopane dotąd ciało. Okazuje się, że to ofiara morderstwa, które łączy się z nierozwiązaną sprawą kradzieży złota z 1931 roku. Elmer Jackson, skorumpowany gliniarz, Hideo Ashida, laborant, któremu grozi internowanie w związku z konfliktem amerykańsko-japońskim, Dudley Smith, twardy i bezkompromisowy funkcjonariusz LAPD (Los Angeles Police Department) zagorzały faszysta i pracownik wywiadu wojskowego, i szelmowska Joan Conville, świeżo upieczona porucznik marynarki wojennej, w obliczu światowego kryzysu będą musieli prowadzić własne wojny.

James Ellroy – amerykański autor bestsellerowych powieści kryminalnych, najbardziej znany ze sfilmowanych przez Curtisa Hansona Tajemnic Los Angeles z Kim Basinger, Russellem Crowe i Kevinem Spaceyem w rolach głównych. Jego znakiem firmowym są telegraficzny styl pisania, zagmatwana akcja i pesymistyczna wizja świata. Według jego powieści nakręcono 6 filmów fabularnych, m.in. hit Czarna Dalia w gwiazdorskiej obsadzie z Hilary Swank i Scarlett Johansson w rolach głównych. W planach są także kolejne ekranizacje. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazały się powieści Ellroya: Krew to włóczęga, Tajna sprawa oraz Czarna Dalia, Wielkie nic, Tajemnice Los Angeles i Biała gorączka – stanowiące tzw. pierwszy kwartet Los Angeles, a także pierwsza część drugiego kwartetu – Perfidia, w planach są kolejne.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga