„POSZUKIWANA, POSZUKIWANY”, czyli startuje Plebiscyt Radiowej Dwójki z okazji 90. Urodzin Stanisława Barei

Przegląd

– Jak dobrze znają Państwo twórczość Stanisława Barei? Czy mają Państwo swoje ulubione cytaty z jego filmów i seriali? Zapraszamy do udziału w naszej zabawie, wystarczy zagłosować. A dla tych, którzy do nas napiszą, czekają atrakcyjne nagrody! – mówią dziennikarze radiowej Dwójki, którzy z okazji 90. urodzin wybitnego reżysera – twórcy m.in. „Misia”, „Zmienników” i „Alternatyw 4” – przygotowali dla słuchaczy rocznicowy plebiscyt pt. „Poszukiwana, poszukiwany – najlepszy cytat z filmu Barei”.

5 grudnia minie 90. rocznica urodzin Stanisława Barei (1929-1987) – w powszechnej świadomości twórcy znanego przede wszystkim z komedii wyśmiewających realia życia w PRL – takich, jak sztandarowy „Miś” czy serial „Alternatywy 4”. Ale Stanisław Bareja to także reżyser „Męża swojej żony” według sztuki Jerzego Jurandota, „Żony dla Australijczyka”, „Poszukiwanego, poszukiwanej”, „Nie ma róży bez ognia”, „Bruneta wieczorową porą”, a także serialu „Kapitan sowa na tropie”.  Nie wszyscy również pamiętają, że jako drugi reżyser pracował przy filmach: „Warszawska Syrena” w reż. Tadeusza Makarczyńskiego czy „Nikodem Dyzma” i „Inspekcja pana Anatola” w reż. Jana Rybkowskiego. – Jak dziś po latach patrzymy na twórczość „naczelnego komika kina PRL-u” i co jego filmy mówią o tamtej rzeczywistości? – zastanawia się Marcin Pesta, który w środę 4 grudnia w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) porozmawia ze znawcami twórczości reżysera: Rafałem Dajborem (autorem wydanej właśnie książki „Jak u Barei, czyli kto to powiedział”) i krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem.

Dzień później, w czwartek 5 grudnia, na stronie bareja.dwojka.polskieradio.pl wystartuje konkurs na najpopularniejszy cytat z dzieł Barei. Do wyboru jest 15 tekstów z takich filmów i seriali, jak: „Alternatywy 4”, „Brunet wieczorową porą”, „Miś”, „Niespotykanie spokojny człowiek”, „Poszukiwana, poszukiwany” i „Zmiennicy”. Dodatkowo każdy z uczestników może wziąć udział w konkursie z nagrodami – należy zagłosować oraz dołączyć uzasadnienie swojego wyboru. Na zwycięzców czekają zimowe zestawy ratunkowe od Dwójki, w skład których wchodzą: porcelanowy zestaw filiżanek, czapka, rękawiczki, ogrzewacz do rąk, skrobaczka do szyb oraz… kultowy Miś!

Głosować można od 5 grudnia od godz. 10.00 do 12 grudnia do godz. 12.00. Rozstrzygnięcie w czwartek 12 grudnia w audycji „Wybieram Dwójkę”.

Więcej informacji na stronach: bareja.dwojka.polskieradio.pl i dwojka.polskieradio.pl.

Kategorie: Wydarzenia