Instytut Książki rozdał już 126 000 Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków

Instytut Książki rozdał już 126 000 Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków

Przegląd

Instytut Książki przedstawił kolejne podsumowanie projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego w ponad 5200 bibliotekach publicznych w całej Polsce.

W ramach akcji każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które odwiedzi z rodzicem bibliotekę otrzymuje wyjątkowy prezent – książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, zarówno klasycznych, jak i współczesnych, ze znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia. W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika – za każdą wizytę w bibliotece przedszkolak otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie również rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Od września, kiedy oficjalnie została zainaugurowana tegoroczna odsłona projektu, do końca listopada 2019 r. bibliotekarze wydali dzieciom 126 000 Wyprawek Czytelniczych, z czego ponad 56 000 nowym czytelnikom – dzieciom, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki. Podczas trzech pierwszych miesięcy trwania projektu blisko 9 000 przedszkolaków odebrało Dyplomy Małego Czytelnika, co oznacza, że każdy z nich odwiedził z rodzicem bibliotekę co najmniej 10 razy, by wypożyczyć nową książkę.

Nieocenioną rolę dla sukcesu projektu odgrywają bibliotekarze, którzy z ogromnym zaangażowaniem przyjmują w swoich progach Małych Czytelników, pokazują im biblioteczne skarby, doradzają, zachęcają, organizują ciekawe i  rozwijające wydarzenia oraz co najważniejsze – zarażają pasją do czytania.

 

Więcej informacji na temat kampanii „Mała książka – wielki człowiek” oraz pełna lista biorących w niej udział bibliotek: www.wielki-czlowiek.pl.

 

 

źródło: Instytut Książki

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia