Adam Wajrak odebrał Nagrodę PEN-Clubu im. Pruszyńskich

Przegląd

Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej odebrał w poniedziałek Nagrodę PEN-Clubu im. Ksawerego, Erazma i Mieczysława Pruszyńskich przyznawaną za twórczość eseistyczną.

Nagrodzono go, jako „humanistę tańczącego z wilkami”, który swój talent i wiedzę poświęcił edukacji społeczeństwa i ratowaniu ekosystemu planety.

Adam Wajrak, urodzony w 1972 roku, wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. Jego rodzina mieszkała na jednym podwórku z Jackiem Kuroniem, któremu Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych. Przyrodą fascynował się od dziecka – znosił do domu wszelkie napotkane chore zwierzaki, zwłaszcza ptaki i starał się im pomagać. Ma wykształcenie średnie, ukończył LX Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Górskiego, maturę zdał za drugim podejściem. W 1997 roku przeniósł się do Puszczy Białowieskiej, skąd nadsyłał teksty o przyrodzie i ekologii do stołecznych redakcji. Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy.

Adam Wajrak jest autorem lub współautorem ponad 700 artykułów oraz takich książek jak „Zwierzaki Wajraka”, „Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami”, „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „To zwierzę mnie bierze”, „Umarły las”, „Lolek”. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Oceanograficznego.

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich przyznawana jest za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę. W minionych latach przyznano ją m.in. Ryszardowi Kapuścińskiemu, Jackowi Żakowskiemu, Hannie Krall, Teresie Torańskiej, Wojciechowi Jagielskiemu i Ewie Łętowskiej. (PAP)

 

 

źródło dzieje.pl

Kategorie: Nagrody