Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki już w grudniu zagości na Śląsku!
Przegląd
Nareszcie! Po Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Opolu, Gdyni, Sopocie, Lublinie i Zamościu oraz wielu miastach Małopolski, niezwykła, największa w Polsce impreza promująca wśród dzieci czytelnictwo, będzie miała swoją finałową edycję w Katowicach (5 – 8.12) oraz Dąbrowie Górniczej (7.12).
Jak podkreślają organizatorzy – międzypokoleniowy wymiar imprezy jest ogromnie ważny- to rodzice i dziadkowie wprowadzają swoje pociechy w świat literatury i sztuki.
Książka poprzez treść pomaga odkrywać świat, tłumaczyć życie, jest pomostem międzypokoleniowym i pretekstem to rozmów, poruszania trudnych lub po prostu ciekawych tematów, a przede wszystkim do spędzania czasu wspólnie. Forma książki też jest niezwykle ważna. Jak podkreślała Kveta Pacowska: „książka obrazkowa jest dla dziecka jak pierwsza wizyta w galerii sztuki”.
Nie zapominajmy też o roli dzieci!
Festiwal jest znakomitą okazją dla dorosłych, by wznieść się właśnie na poziom dziecka, przeniesienia się na chwilę do świata magii i fantazji. Dlaczego? Bo umysł dziecka ma nieograniczoną wyobraźnię. Nie jest obciążony szerszą wiedzą. Jest chłonny, a przy tym twórczy i kreatywny. Dorośli mogą rozwijać w dzieciach miłość do literatury, a dzieci w dorosłych podtrzymywać elastyczność i ciągłą ciekawość świata.
To właśnie dla nich: ojców, dziatków i dziatek, czyli dzieci przygotowane są spotkania, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe i wiele innych.
Będzie to szczególna edycja.
Dlaczego?
Przede wszystkim – finałowa! Pojawią się na niej takie gwiazdy jak:
Jujja Wieslander, Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Szymon Radzimierski oraz przyjaciele festiwalu, goszczący w poprzednich edycjach jak: Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska czy Marianna Sztyma.
Poza tym – to Mikołajki! Organizatorzy zapewniają, że są w stałym kontakcie z Mikołajem, którego z kolei najbliższym pomocnikiem jest sam Grzegorz Kasdepke!
I wreszcie: start festiwalu zbiega się z wydarzeniem niezwykłym – Otwarciem Bajki Pana Kleksa, mieszczącej się w Fabryce Porcelany w Katowicach, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy. Katowice zyskają pierwsze, unikatowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Jego celem będzie inspirowanie tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzanie w nich miłości do czytania książek. To tam odbędzie się inauguracja!
Znakomitymi Partnerami Festiwalu, u których odbędą się wydarzenia, są także:
Muzeum Śląskie, Katowice Miasto Ogrodów- Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Pałac Kultury Zagłębia, Śląskie Targi Książki, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach – Filia nr. 16,
Zapraszamy do odwiedzania strony festiwalu oraz profilów mediów społecznościowych.
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-dabrowa-gornicza/