Kraków po raz trzeci wybiera księgarnie roku!

Kraków po raz trzeci wybiera księgarnie roku!

Przegląd

Trzecia odsłona plebiscytu na księgarnie roku trwa od 4 listopada do 8 grudnia. W akcji bierze udział 37 krakowskich księgarń i antykwariatów, w tym miejsca z historią sięgającą czasów przedwojennych, zupełnie nowe punkty na literackiej mapie miasta, księgarnie ogólnoasortymentowe i specjalistyczne, zorientowane na literaturę dziecięcą, komiks czy publikacje w językach obcych, maleńkie dziuple wypełnione starymi książkami, księgarnie muzealne, miejsca dobrze znane bywalcom centrum i te położone poza nim. Wszystkie niesieciowe i tak samo ważne!

Głosować można na miejscu w księgarniach lub na stronie internetowej ksiegarnie.miastoliteratury.pl. W tym roku urny do głosowania pojawią się również w kilkunastu krakowskich instytucjach kultury, kinach, bibliotekach i klubach – oddać głos będą mogli wszyscy krakowianie i krakowianki. Wystarczy zaznaczyć krzyżyk przy nazwie jednej ulubionej księgarni i wrzucić kartę do głosownia do urny. Można również zostawić komentarz z uzasadnieniem swojego wyboru.

Księgarnie z trzema najwyższymi wynikami otrzymają na rok Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, zostanie też przyznany tytuł Antykwariatu Roku dla najlepszej księgarni drugoobiegowej. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 grudnia podczas specjalnej gali w klubie Hevre (ul. Meiselsa 18). Dla zwycięskich księgarń zostaną m.in. zrealizowane kampanie promocyjne w prasie i w przestrzeni miejskiej.

Głosujmy i wspierajmy niezależne księgarstwo w Krakowie! Więcej na stronie: ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Plebiscyt na księgarnie roku to część pakietu działań na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju rynku książki wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wsparcie dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, z którego korzysta obecnie 13 miejsc w Krakowie, doroczny konkurs na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach organizowany przez Wydział Kultury, działania przy literackich festiwalach oraz plenerowe kiermasze antykwariuszy w przestrzeni publicznej. Organizatorami akcji są Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu KMLU.

Krakowskie miejsca kultury, w których można oddać głos:

 1. Alchemia, ul. Estery 5
 2. Betel, plac Szczepański 3
 3. Biblioteka Kraków – filie nr 3, 21, 46 i 48
 4. Café Szafé, ul. Felicjanek 10
 5. Cheder Cafe, ul. Józefa 36
 6. Drukarnia, ul. Nadwiślańska 1
 7. Hevre, ul. Meiselsa 18
 8. Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4
 9. Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
 10. Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
 11. Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 5
 12. Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1
 13. Wydział Polonistyki UJ, ul. Gołębia 18

 

lista księgarni oraz szczegółowe informacje na stronie:  http://miastoliteratury.pl/krakow-po-raz-trzeci-wybiera-ksiegarnie-roku/

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Kraków