Joanna Chojnacka, „Następnego roku w Warszawie”

Przegląd

W 1946 roku do Warszawy powraca żydowski krawiec Moryc Wajman. Miasto nie jest już jednak takie jak wcześniej – większość jego bliskich zginęła, nie istnieje reprezentacyjna ulica Nalewki, Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Zgliszcza wypełniają obcy i cienie, które nadciągają nocami, aby budować własną stolicę. Powracają też wyrzuty sumienia i historie – zarówno te z czasów wojny, jak i te zdecydowanie wcześniejsze. W mieście zaczyna tlić się życie, pojawiają się w nim piękne kobiety, ale nic nie może być już takie samo. Następnego roku w Warszawie to wstrząsająca opowieść o świecie, który odszedł na zawsze i literacka próba zmierzenia się z okrutną historią, której świadectwa wciąż kształtują otaczającą nas rzeczywistość.

Joanna Chojnacka zabiera czytelnika w podróż do świata, który bezpowrotnie minął. Jej powieść to wstrząsające wołanie o pamięć, refleksję i szacunek.

 

Joanna Chojnacka urodziła się w 1994 roku w Wołominie. Ukończyła filologię romańską oraz studia magisterskie w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej debiutancka powieść – Szpagat – ukazała się w 2016 roku i została doceniona przez krytyków oraz czytelników. Współpracuje z pismem „Roman”, odbyła staż w Programie Czwartym Polskiego Radia oraz w Biurze Prasowym Kancelarii Senatu. Jej pasją są języki obce – obok francuskiego, angielskiego, niemieckiego i włoskiego zna także podstawy hebrajskiego i jidysz.

Dane techniczne
Tytuły: Następnego roku w Warszawie
Liczba stron: 304
Format: 143 × 205 mm
Oprawa: twarda
Premiera: 13 listopada 2019
Wydanie: I
ISBN: 978-83-8110-871-3

Kategorie: Literatura
Tagi: Sonia Draga