Najbardziej prześladowana grupa etniczna świata wg ONZ. Wstrząsający reportaż Marka Rabija

Przegląd

Marek Rabij
„Najważniejszy wrzesień świata”

Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach

Wstrząsający reportaż o przedstawicielach muzułmańskiej mniejszości w Mjanmie (Birma), uznanej przez ONZ za najbardziej prześladowaną grupę etniczną świata.

Premiera 30 października

„Najważniejszy wrzesień świata” to reportaż o Rohingach, prześladowanych przedstawicielach muzułmańskiej mniejszości w Birmie. We wrześniu 2017 roku kolejna już fala rządowych represji wobec ludu Rohinga przybrała kształt starannie zaplanowanej i przeprowadzonej z zimną krwią czystki etnicznej. Śmierć poniosło wówczas co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy osób, a setki tysięcy musiały uciekać do Bangladeszu. Do dziś przy granicy z Birmą, w największym kompleksie obozów dla uchodźców na świecie wegetuje blisko milion ocalałych z pogromu Rohingów. Marek Rabij poleciał tam na początku 2018 roku, a w kolejnych miesiącach wracał jeszcze kilkakrotnie, by dokładniej przyjrzeć się warunkom w obozach i wysłuchać dramatycznych opowieści ich mieszkańców.

W opowieści o nieszczęściu Rohingów najbardziej uderzyło mnie to, że odsłania ona też prawdę o człowieku i nikłości tego, co w swej głębokiej wierze o sobie uznaje on za największą wartość, za którą gotów jest oddać życie, a którą bez wahania poświęca, by to życie choćby jeszcze przez chwilę ocalić.
Wojciech Jagielski

Marek Rabij (ur. 1974) – dziennikarz i publicysta, absolwent UJ, z wykształcenia historyk starożytności. Od 2017 roku współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wcześniej pracował dla „Gazety Wyborczej”, „Newsweek Polska”, „Forbes Polska”. Interesuje się zjawiskiem współczesnej globalizacji. Autor głośnego reportażu „Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo” (2016, W.A.B.), za który został nominowany do Nagrody „Newsweeka” im.Teresy Torańskiej. Zdobył również wyróżnienie w konkursie na Najlepszego Dziennikarza Ekonomicznego w 2013 roku w kategorii „Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna”.

 

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB