Wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”

Wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”

Przegląd

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”, zorganizowanego we współpracy z polską Policją. Podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda organizatorzy nagrodzili autorów 9 opowiadań. Dodatkowo wspólnie z Komendą Główną Policji, Szkołą Policji w Pile, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji i Maszyną do Pisania przyznano wyróżnienia specjalne. Ostatecznie do zbioru opowiadań pokonkursowych trafi 14 opowiadań konkursowych i 3 opowiadania przygotowane przez jurorów – Roberta Małeckiego, Ryszarda Ćwirleja i Wojciecha Chmielarza. Książka zostanie wydana w pierwszej połowie przyszłego roku przez wydawnictwo Czwarta Strona.

Akcja zorganizowana z okazji stulecia powołania Policji Państwowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na konkurs, ogłoszony w połowie lutego br., spłynęło blisko 400 prac, a do konkursu zakwalifikowało się ponad 370 . Okazało się, że opowiadania konkursowe przygotowali zarówno doświadczeni pisarze, jak i debiutanci.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa” wybrało „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.

Kategoria „Kryminał sto lat temu”

I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”
II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”
III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”
Wyróżnienie – Margota Kott „O mały włos”

Kategoria „Kryminał dzisiaj”

I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”
II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”
III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”
Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

Kategoria „Kryminał za sto lat”

I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”
II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”
III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”
Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

Nagrody zostały wręczone przez m.in. przez insp. Iwonę Klonowską (dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP), jurorów konkursu, Roberta Małeckiego i Leszka Koźmińskiego, oraz Mirosława Haniszewskiego, którzy chwilę wcześniej na tej samej scenie poznańskiego Domu Studenckiego „Hanka” rozmawiali o realiach pracy policjanta w literaturze i filmie.

Obok nagród regulaminowych, przyznano również nagrody specjalne. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, uhonorował autorkę pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Nagrodę Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” otrzymała Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”.

Wyróżnienie Komendanta Głównego Policji, gen. Insp. Jarosława Szymczyka, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznano Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło z kolei uhonorować aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat”. Pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP, podczas której zapoznają się z pracą policyjnych techników otrzymali: Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”.

Nagrody w imieniu Komendanta Głównego Policji oraz dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wręczyła inspektor dr hab. Iwona Klonowska.

Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”. Zarówno zdobywczyni wyróżnienia SPP, jak i laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii, otrzymają specjalne zaproszenia do Piły na wyjątkowe szkolenie pod okiem pilskich specjalistów kryminalistyki.

Również Maszyna do Pisania postanowiła wyłonić dodatkowego laureata i wyróżniła Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”.

 

Zwycięskie opowiadania razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej. Publikacja ukaże się nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

 

Kategorie: Nagrody