Nie żyje noblistka Toni Morrison

Przegląd

W Nowym Jorku zmarła Toni Morrison, amerykańska powieściopisarka i eseistka. Była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła literacką Nagrodę Nobla. Miała 88 lat.

Urodziła się w wielodzietnej czarnoskórej rodzinie robotniczej Georga i Ramah Wofford jako Chloe Ardelia. Podczas przejścia na katolicyzm zmieniła je na Antonina.

Swoją pierwszą książkę The Bluest Eye opublikowała w 1970 w wydawnictwie Holt, Rinehart i Winston. Kilka lat później została redaktorem handlowym Random House nowojorskiej oficyny wydawniczej, która zaczęła publikować jej utwory. W 1989 roku została wykładowcą na wydziałach humanistycznych Uniwersytetu w Albany i Uniwersytetu w Princeton.

Kolejne utwory Morrison to: Sula (1973); Pieśń Salomonowa (1977) , która została Książka Roku w Stanach Zjednoczonych; Tar Baby (1981); Umiłowana (1987), wyróżniona Nagrodą Pulitzera; Jazz (1992) oraz zbiór esejów Grając w ciemnościach (1992), Raj (1998).

W 1993 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu jej pisarce, Szwedzka Akademia napisała: „W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”.

Oprócz powieści pisała wspólnie z nieżyjącym synem Sladem powieści dla dzieci, opowiadania, libretto do opery Margaret Garner (2005) oraz literaturę faktu m. in w 2017 roku „The Origin of Others”.

 

 

fot. https://www.facebook.com/OfficialToniMorrisonAuthor/photos/

Kategorie: Wydarzenia