Wystawa starodruków, rękopisów ze zbiorów KUL

Wystawa starodruków, rękopisów ze zbiorów KUL

Przegląd

Od dzisiaj w Muzeum-Zamku w Łańcucie otwarta zostaje wystawa unikalnych starodruków, rękopisów, zbiorów graficznych ze zbiorów KUL. Będzie można na niej obejrzeć, obok Kodeksu Gracjana z XII w. „Concordia discordantium canonum”, dyplomu wystawionego przez Elżbietę Łokietkównę w 1371 ponad 50 dokumentów, zazwyczaj przechowywanych w zamkniętych magazynach.

Wśród starodruków obejrzeć będzie można pierwszą drukowaną polską książkę, wydaną przez przybyłego z Bawarii Kaspra Straubego. Jest to komentarz do psałterza autorstwa kardynała Joannesa de Turrecrematy „Expositio super toto psalterio” wydany w Krakowie ok. 1475 roku. Z drukiem współoprawny jest rękopis psałterza, także z XV w., zapisany późnogotycką bastardą po łacinie i po niemiecku.
Na wystawie pokazane zostaną także pergaminowe kodeksy prawnicze i teologiczne, archiwum gen. Ignacego Prądzyńskiego z okresu powstania listopadowego, archiwalia z okresu II wojny światowej.
Wystawa zaprezentuje także zbiory kartograficzne, m.in. miedziorytową, kolorowaną mapę, pochodząca z 11-tomowego atlasu stanowiącego szczytowe osiągnięcie złotego wieku holenderskiej kartografii; kolorowaną, miedziorytową, szczegółową mapę Litwy oraz części Polski i Rosji (od Krakowa po Bałtyk i od Płońska po Smoleńsk).
Wystawa będzie czynna do 1 września br. źródło: PAP
Kategorie: Wydarzenia
Tagi: wystawy