Lisa Wingate, „Nim stałyśmy się wasze”

Przegląd

Ta historia wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Georgia Tann – znana działaczka społeczna, znajoma Eleanor Roosevelt, przez trzydzieści lat uprowadzała dzieci z biednych rodzin i sprzedawała je bogatym parom. Na podstawie historii jej ofiar Lisa Wingate, bestsellerowa amerykańska autorka, tworzy przejmującą opowieść o cierpieniu, niesprawiedliwości, ale również miłości i nadziei. „Nim stałyśmy się wasze” w księgarniach już od 15 maja 2019 roku.


Trwa upalne lato 1939 roku. Nastoletnia Rill Foss żyje z czworgiem rodzeństwa i kochającymi rodzicami na barce mieszkalnej na Missisipi. Po wybuchu Wielkiego Kryzysu rzeka stała się bowiem domem dla wielu niezamożnych rodzin. Gdy pewnej burzliwej nocy dorośli pilnie udają się do szpitala, nic nie zwiastuje nadchodzących wydarzeń. Jednak już następnego ranka do drzwi barki pukają uzbrojeni ludzie, by przekazać młodych Fossów pod opiekę stowarzyszenia Dom dla Dzieci Tennessee. Rill jeszcze nie wie, że wraz z rodzeństwem trafia do potężnej organizacji prowadzonej przez Georgię Tann, która niejedną rodzinę rozdzieliła na zawsze… Po wielu latach na ślad sprawy trafia ambitna prokurator stanowa, Avery Stafford.

„Nim stałyśmy się wasze” to przejmująca powieść o sile rodzinnej miłości w obliczu ludzkiego okrucieństwa. Lisa Wingate w niezwykle przekonujący i wiarygodny sposób przedstawia działanie stowarzyszenia, które do lat pięćdziesiątych XX wieku handlowało amerykańskimi dziećmi. Autorka nie ogranicza się jednak do przedstawienia faktografii, lecz tworzy czuły obraz osobistego dramatu, który przeżywała zapewne każda z rodzin dotknięta działalnością Georgii Tann.

Aby jak najlepiej oddać historie uprowadzonych dzieci i ich rodziców, Lisa Wingate zgłębiła liczne historie ofiar Georgii Tann dostępne w raportach, artykułach prasowych i nagraniach telewizyjnych. Jak zaznacza sama autorka: – Za historią Rill stoją prawdziwe przeżycia ofiar. […] Wedle szacunków pod kierownictwem Georgii Tann nawet pięćset dzieci mogło po prostu zniknąć. Kolejne tysiące podopiecznych rozpłynęły się w procesie płatnych adopcji, który zakładał zmianę imion, daty i świadectw urodzenia, byle tylko uniemożliwić biologicznym rodzinom odnalezienie własnego potomstwa.

Książka „Nim stałyśmy się wasze” przez ponad rok nie schodziła z listy bestsellerów New York Timesa, zajęła trzecie miejsce na liście najdłużej utrzymujących się bestsellerów Publishers Weekly w 2017 roku i dotarła do finału konkursu Southern Book Prize. Otrzymała również nagrodę Goodreads Choice Award 2017.

Autorka wlała całe swoje serce w opowieść o dzieciach odebranych siłą lub podstępem od rodziców, a następnie skierowanych do płatnej adopcji. […] Mało który pisarz potrafiłby przedstawić tę historię z koniecznym wyważeniem. Wingate udało się to z łatwością – The Huffington Post

[Historia] utraconej i odnalezionej rodziny… wzruszająca, wciągająca opowieść o siostrzanej miłości i cenie tajemnic – People Magazine

Wzruszająca nowa powieść – The New York Post

Lisa Wingate – była dziennikarka, mówczyni motywacyjna, autorka ponad dwudziestu bestsellerowych powieści. Jej książki zdobyły liczne nagrody oraz nominacje, między innymi Pat Conroy Southern Book Prize, Oklahoma Book Award, Carol Award, Christy Award i RT Reviewers’ Choice Award. Mieszka w górach Ouichita na południu stanu Arkansas.

 

Kategorie: Literatura