Karol de Foucauld bez tajemnic

Przegląd

Książka „Jeżeli kochasz. Moje spotkanie z Karolem de Foucauld” autorstwa Catherine McKee, małej siostry Jezusa, wydana nakładem Edycji Świętego Pawła, to gratka dla zaczytujących się w biografiach. Daje możliwość poznania arcyciekawego – nawet jak na dzisiejsze czasy – człowieka, który kolejami swojego losu mógłby obdarzyć co najmniej kilka osób.

Karol de Foucauld to człowiek, który tak naprawdę pełnię życia osiągnął w momencie, gdy pozbył się dóbr materialnych i poświęcił służbie Bogu i ludziom jako pustelnik i misjonarz na Saharze. Jego wybór ubóstwa i życia w prostocie to inspirujący przykład dla współczesnego człowieka. Ale nim to się stało, jako szlachcic z zamożnego domu, zawodowy żołnierz, podrywacz, podróżnik, nagradzany geograf, ateista, korzystał z życia pełnymi garściami. Wszystko zmieniło się w 28. roku życia, gdy przeżył radykalne nawrócenie.
Książkę czyta się z zapartym tchem. Autorka, dzięki prowadzonej narracji, mistrzowsko rysuje portret duchowy założyciela zgromadzenia, w którym odnalazła swoje życiowe powołanie. Skupia się na pytaniu: Co życie Karola de Foucauld znaczy dla mnie dzisiaj? W szczery i poruszający sposób, opowiadając o swoim spotkaniu brata Karola, pokazuje aktualność i ponadczasowość jego przesłania, które wciąż inspiruje ludzi, a które opiera się na jednym słowie: „miłość”. Zresztą już jego kierownik duchowy, o. Huvelin, powiedział o nim, że był człowiekiem, który „religię przemieniał w miłość” – tak do Boga, jak i do ludzi. Bowiem według brata Karola życie codzienne i relacja z drugim człowiekiem są miejscem spotkania z Bogiem, a w różnicach kulturowych i religijnych można odnaleźć sens braterstwa. Dopełnieniem tego jest całkowite oddanie się Bogu. „Nie jest ważne, co robisz, ani co myślisz, ale to, kim naprawdę jesteś” – głosił. Dość dodać, że po jego śmierci, mimo że za życia nie udało mu się założyć żadnego zgromadzenia, a nawet nawrócić kogokolwiek, powstało ponad dwadzieścia kongregacji naśladujących jego dzieło! I choćby dlatego warto bliżej zaprzyjaźnić się z tym wyjątkowym błogosławionym. Zachęcamy.

 

Edycja Świętego Pawła

Kategorie: Literatura