„Templariusze na wojnie. 1120-1312” Paula Hilla już 21 maja w księgarniach!

Przegląd

Już 21 maja do księgarń trafi bogato ilustrowana książka Paula Hilla, specjalisty w dziedzinie średniowiecznych wojen oraz archeologii militarnej – Templariusze na wojnie. 1120-1312! To kompendium wiedzy na temat wojskowej organizacji templariuszy, stosowanej taktyki, planów bitewnych oraz wkładu zakonu w działania wojenne podczas wypraw krzyżowych w Ziemi Świętej, na Półwyspie Iberyjskim i w Europie.

 

Bitwy i kampanie w Ziemi Świętej, Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim

 

 

Armia Świątyni, która zazwyczaj pierwsza rusza do boju, wycofała się jako ostatnia. – Biskup Olivier z Paderbornu, uczestnik piątej krucjaty

 

 

Zdanie, które doskonale oddaje to, z czego templariusze słynęli na wojnie. Dobre przygotowanie, szybka reakcja, oddanie, walka do końca, osobista odwaga i poświęcenie w obronie braci chrześcijan.
Zakon templariuszy powstał, by bronić pielgrzymów w Ziemi Świętej, i odegrał wielką rolę w walkach z muzułmanami na Bliskim Wschodzie i w Europie. Bogato ilustrowana książka Paula Hilla prezentuje czysto wojskową stronę działań zakonu, który w szczytowym momencie istnienia liczył blisko 20 000 członków, z czego tylko 10 procent było rycerzami. Autor przybliża najważniejsze aspekty ponaddwustuletnich średniowiecznych zmagań zbrojnych na pograniczach chrześcijaństwa. Pisze o finansowaniu i zaopatrzeniu wojsk zakonnych, ich organizacji, dowodzeniu, taktyce i strategii. Wiele uwagi poświęca wyszkoleniu, strukturze społecznej oraz życiu codziennemu „braci służących orężnie”. Barwnie odmalowuje zakonne fortyfikacje, rajdy, oblężenia i bitwy, z których templariusze nie za każdym razem wychodzili zwycięsko, ale zawsze z honorem.

 

 

 

PAUL HILL jest znanym pisarzem i specjalistą w dziedzinie średniowiecznych wojen oraz archeologii militarnej. Autor kilku książek na ten temat, między innymi The Age of Athelstan: Britain’s Forgotten History, The Viking’s Wars of Alfred the Great, The Anglo-Saxons at War 800–1066 i The Normans Commanders: Masters of Warfare 911–1135.

 

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis