Nagroda Man Booker International Prize 2019 przyznana!

Poznaliśmy laureata tegorocznej nagrody Man Booker International Prize.  Jokha Alharthi, pisarka z Omanu, została nagrodzona za książkę „Celestial Bodies” („Niebiańskie ciała”) w tłumaczeniu  Marilyn Booth.

Autor i tłumacz wyróżnionej książki otrzymują 50 tys. funtów do podziału.

 

 

W ścisłej czołówce nominowanych była też powieść zeszłorocznej laureatki nagrody – Olgi Tokarczuk – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Jokha Alharthi pochodzi z Omanu. Jest pierwszą omańską pisarką, której twórczość została przetłumaczona na język angielski i pierwszym autorem z Zatoki Arabskiej, który wygrał Bookera. Ma tytuł doktora w dziedzinie literatury arabskiej. Obecnie pracuje na uniwersytecie Sultan Qaboos w Al Khoud. Jest autorką trzech zbiorów opowiadań, trzech powieści i książki dla dzieci. Jej prace zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na angielski, koreański, serbski, włoski i niemiecki. Publikuje również swoje teksty w magazynie „Banipal”. Była wielokrotnie nagradzana i nominowana do wielu nagród.

Marilyn Booth jest naukowcem i tłumaczem z arabskiego. Współpracuje z Magdalen College w Oksfordzie, jest przewodniczącą Khalid bin Abdallah Al Saud ds. Badań współczesnego świata arabskiego w Instytucie Orientalnym.

Akcja „Celestial Bodies” dzieje się w omańskiej wiosce. Opowiada historię trzech sióstr . Te trzy kobiety i ich rodziny są świadkami historii Omanu, zmiany tradycyjnego, niewolniczego społeczeństwa redefiniującego swoją tożsamość po epoce kolonialnej.

 

 

 

Kategorie: Nagrody