Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki właśnie zakończył swoje pierwsze tournee Warszawa – Radom

Przez 5 dni całe rodziny mogły uczestniczyć w przeszło 20 wydarzeniach: warsztatach z artystami (m.in. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Dominika Czerniak, Urszula Palusińska) i w spotkaniach autorskich o zaskakującym przebiegu (m. in.  R.J. Palacio, Maciej Wojtyszko, Marcin Wicha, Agnieszka Stelmaszyk, Rafał Kosik, Marcin Szczygielski). Oglądali wystawy i poddawali się leczeniu lekarzom Ostrego Dyżuru Literackiego.

Szczególnym wydarzeniem było otwarcie niezwykłej instalacji wystawienniczej “Dziura w całym. Ilustracje. Bohdan Butenko”, które było inauguracją i kwintesencją Festiwalu. Rodzinna atmosfera, mistrzowie dawnej szkoły w nowych interpretacjach artystycznych i werbalnych, sięganie do tego, co łączy, a nie dzieli. Trzy pokolenia, ogromne emocje i odrobinę sentymentalizmu.

Warszawa – na co dzień miasto przyszłości, tętniące życiem, fascynujące różnorodnością  otwarte i inspirujące do działania – udowodniła, że ma w sobie ogromny szacunek i sentyment dla korzeni. Niektóre spotkania były niemal szturmowane, a na festiwal zapraszały gwiazdy takie jak Paweł Małaszyński, Agnieszka Dygant, a przede wszystkim ambasador Festiwalu – Marcin Rogacewicz.

 

Radom – miasto pełne niespodzianek, niezwykle gościnne, o rodzinnej atmosferze. Po festiwalowej, pełnej spotkań sobocie, pozostała wspaniała wystawa ilustracji mistrza Innocentiego, która nadal zachęca rodziny do wizyty w bibliotece.

 

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki to jedyny w Polsce projekt tak silnie podkreślający wagę rodziny i tradycji nie rezygnując z nowoczesności:

 

“Ważna jest dla nas równowaga. Zachwycamy się nowościami wydawniczymi i śledzimy trendy, także zagraniczne, ale nie zapominamy o znakomitych książkach i mistrzach, których dzieła się nie starzeją – Podkreśla Agnieszka Karp-Szymańska, dyrektor Festiwalu – Jesteśmy ogromnie dumni ze stworzenia Międzypokoleniowej Rady Programowej. Pracuje w niej 6 wspaniałych kobiet, w różnym wieku i z różnym doświadczeniem.  Wszystkie kochamy literaturę i sztukę. To wsparcie to jeden z najcenniejszych aspektów Festiwalu. Z książek można budować mosty, które łączą absolutnie fascynujące światy!”

 

Gdzie dalej ?

 

Balon z plakatu festiwalowego stworzonego ręką mistrza Butenki zmienia destynacje.

 

W czerwcu kieruje się do Wrocławia i Opola, ale przed tym ma krótki przystanek w Warszawie w ogrodzie radiowej Trójki!!! Już 1 czerwca na Myśliwieckiej spotkacie Ojce i Dziatki. Wspólnie z Trójką Festiwal przygotowuje szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka.

 

Obecność rodzinna obowiązkowa.

Kategorie: Wydarzenia