Chcesz wydawać literaturę czeską? – Ministerstwo Kultury Czech pomoże Ci w finansowaniu przekładów

Chcesz wydawać literaturę czeską? – Ministerstwo Kultury Czech pomoże Ci w finansowaniu przekładów

Przegląd

Ministerstwo Kultury Czech, za pośrednictwem Czech Literatury Centre, finansuje do 70 proc. pełnych kosztów wydania literatury czeskiej w tłumaczeniu na język obcy. Zagraniczni wydawcy mogą aplikować o sfinansowanie przekładu (do 50 proc. kosztów); opracowania graficznego, edytorskiego i kosztów druku (do 50 proc. kosztów); koszty zakupu praw autorskich (do 15 proc. kosztów), a także finansowania promocji przekładów  z literatury czeskiej (do 25 proc. kosztów).

Wydawcy, agenci literaccy i tłumacze mogą ubiegać się o granty na przekład tekstu lub fragmentu tekstu literackiego o objętości 10-25 standardowych stron. Czasopisma literackie mogą starać się o granty na tłumaczenie tekstów, których minimum 50 proc. dedykowana jest literaturze czeskiej w oryginale (do 50 proc. kosztów).

Czesi finansują również wyjazdy rodzimych pisarzy w związku z międzynarodowymi wydarzeniami literackimi, jak festiwale, targi, spotkania autorskie. Autorzy i organizatorzy wydarzeń literackich mogą liczyć na 100-proc. finansowanie wyjazdu zagranicznego, przy czym organizator może otrzymać 40 proc. dotacji przed wydarzeniem, a pozostałe 60 proc. w oparciu o raport z przeprowadzonego projektu. Natomiast autor może otrzymać 50 proc. dofinansowania po 15 dniach od prezentacji jego wystąpienia w materiałach promocyjnych organizatora, a pozostałe 50 proc. po złożeniu raportu z zadania. Alternatywnie może on otrzymać 100 proc. dofinansowania po złożeniu raportu z zadania i udokumentowaniu swojej aktywności.

Program wsparcia czeskiej literatury zakłada również finansowanie rezydencji literackich dla tłumaczy i specjalistycznych studiów nad literaturą czeską.

W serwisie www.czechlit.cz, dostępnym także w języku angielskim, można znaleźć  informacje na temat nowych książek ukazujących się  w Czechach, autorów, tłumaczy, także kontaktów do posiadaczy praw autorskich.

 

 

za WTK

Kategorie: Instytucje
Tagi: Czechy