Klub Proza: Ewa Winnicka i Dionisios Sturis, Bookowisko, wernisaż

Klub Proza: Ewa Winnicka i Dionisios Sturis, Bookowisko, wernisaż

Przegląd

Kwietniowe spotkanie w ramach cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” poświęcone będzie reportażowi. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis w rozmowie z Irkiem Grinem opowiedzą o książce „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey”. Ponadto w weekend warto wybrać się na wiosenną edycję Bookowiska oraz na wernisaż nowej wystawy w Galerii Prozy.

W tym miesiącu spotkanie z cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” odbędzie się nie w czwartek, a wyjątkowo w środę 17 kwietnia. Na rozmowę o głośnym reportażu „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey” (Wydawnictwo Czarne), którą tradycyjnie poprowadzi z autorami gospodarz cyklu Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury – zapraszamy o 19:00 do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

Książka „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey” opowiada historię polskiej rodziny, która emigrowała do Wielkiej Brytanii i zamieszkała na wyspie Jersey. To była zwykła, kochająca się rodzina. On ciężko pracował, ona zajmowała się dziećmi. „Co się stało, że zabił?” – krzyczały pierwsze strony gazet, a obok dramatycznych tytułów pojawiały się zdjęcia atrakcyjnej blondynki i młodego mężczyzny. Mężczyzny, który tuż po niedzielnym grillu zabił nożem sześć osób, w tym dwoje swoich dzieci. Zbrodnia, której dopuścił się Damian Rzeszowski w piękne niedzielne popołudnie przy zacisznej ulicy Victoria Crescent, zelektryzowała nie tylko brytyjską wyspę Jersey, ale też całe Zjednoczone Królestwo. I przyznać trzeba, że nie poprawiła wizerunku polskiego emigranta.

Opisania tej zatrważającej historii podjęło się wspólnie dwoje świetnych reportażystów Ewa Winnicka oraz Dionisios Sturis. Ewa Winnicka jest reporterką, studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z „Polityką” i „Dużym Formatem”, publikowała także w „Tygodniku Powszechnym” i włoskim „Internazionale”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press. Jest także autorką książek: „Londyńczycy”, nominowanej do Nagrody „Gryfia”, „Angole”, za którą otrzymała Nagrodę „Gryfia”, a także nominacje do Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Nowy Jork zbuntowany”, „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson” oraz „Był sobie chłopczyk”, za którą otrzymała nagrodę MediaTory w kategorii ObserwaTOR oraz nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Dionisios Sturis urodził się w Grecji w 1983, ale został wychowany w Polsce. Dziennikarz i pisarz, przez lata związany z radiem TOK FM, gdzie zajmował się polityką zagraniczną. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem” i „Polityką”. Jest autorem licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich opowiadających kolejno o współczesnej Grecji („Grecja. Gorzkie pomarańcze”), wyspie Man i miejscowej Polonii („Gdziekolwiek mnie rzucisz…”) oraz greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40. i 50. XX wieku znaleźli się w Polsce („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Mieszka w Warszawie.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Na miejscu będzie można kupić książki autorów reportażu, które zapewni krainaksiazek.pl.

Bookowisko

Przypominamy, że w najbliższą sobotę 13 kwietnia warto wybrać się na Bookowisko, które odbędzie od 11.00 do 15.00 w klubie Proza. Bookowisko to dobrze już znana wrocławianom inicjatywa otwartego dla wszystkich kiermaszu książek, który kilka razy w roku organizowany jest przez Wrocławski Dom Literatury w Przejściu Garncarskim. Tu każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie fantastyki, kryminałów, powieści sensacyjnych i obyczajowych, poezji, książek dla dzieci czy albumów. Ze względu na zapowiadaną nieprzyjazną aurę, Bookowisko odbędzie się w ciepłych wnętrzach klubu Proza. Jeśli szukacie lektur wyjątkowych, publikacji, których nie znajdziecie w sieciowych księgarniach albo książek nawet za kilka złotych, nie możecie przegapić tej edycji! Wstęp wolny.

Galeria Prozy

Jeszcze tego samego dnia, w sobotę 13 kwietnia o 19.00, w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie wernisaż nowej wystawy w Galerii Prozy pt. „Północ. Przypowieści”. Tym razem na ścianach kameralnej galerii zawisną ilustracje Alicji Rosé – docenianej ilustratorki, tłumaczki i poetki. „Północ. Przypowieści” to ilustrowany tom wierszy, który powstał w trakcie czteroletnich podróży po krajach skandynawskich i bałtyckich. Jak mówi autorka: „Książka jest próbą zrozumienia, co to znaczy być Europejczykiem dzisiaj. Kiedyś centrum Europy to były Ateny (a może Jerozolima, jak pragnie Lew Szestow). Później Rzym, Paryż. A dzisiaj? Niekoniecznie Bruksela. I co spaja Europę, co stanowi o jej europejskości? Postrzega się Europę często na osi Wschód – Zachód. Chciałam zobaczyć inną Europę, odwrócić oś na Północ – Południe. Widzę początek Europy na Południu – zarówno judaizm, chrześcijaństwo, jak i myśl filozoficzna – narodziły się na Południu. Ciekawa byłam, co się dzieje na Północy. Odkryłam, że są miejsca, gdzie jeszcze należy czuć pokorę wobec przyrody. Motywem przewodnim książki jest woda – poświęciłam cykl wierszy, których tytuły wzięły się od nazw jezior bądź rzek. Ilustracje są dokumentacją prawdziwych sytuacji.

Wystawę w klubie Proza będzie można oglądać od 13 kwietnia do 23 maja. Kuratorką jest Katarzyna Śmigielska, we współpracy z Jagodą Malanin. Podczas wernisażu 13 kwietnia o 19:00 będzie można wysłuchać także recitalu gitarzysty klasycznego Karola Woźniaka. Wstęp wolny.

Kino i teatr w Prozie

Tradycyjnie w każdą niedzielę i poniedziałek odbywają się pokazy Kina w Prozie. W niedzielę 14 kwietnia o 19.00 czeka nas kolejny seans z cyklu „Laureaci Oscarów”, czyli film, który został doceniony Oscarem w dowolnej kategorii. 15 kwietnia o 19.00 odbędzie się natomiast „Filmowy poniedziałek”, czyli film niespodzianka połączony z dyskusją. Kto chce poznać przed seansami tytuły wyświetlanych filmów, powinien zapisać się do newslettera na stronie Wrocławskiego Domu Literatury www.domlitertaury.wroc.pl.

12 kwietnia o 20.00 możemy się wybrać na komediowy spektakl teatru irga. Przestawienie będzie w pełni improwizowane i tworzone na scenie na oczach widza. Można je będzie zobaczyć tylko ten jeden raz! Inspiracją do stworzenia komedii będą fragmenty popularnych seriali. Bilety w cenie 20 zł można kupić na facebook.com/irga.impro oraz goout.net.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza