Thomas Merton OCSO, Mistyka chrześcijańska. Trzynaście spotkań ze słynnym trapistą

Przegląd

 

Czym charakteryzuje się dobry kierownik duchowy? Co to jest noc zmysłów i noc ciemna? Odpowiedzi na te pytania to tylko cząstka tego, co znaleźć można w tej książce.

Autor książki zaprasza do pracy nad sobą w towarzystwie Boga, który jest Miłością i który do niczego nie zmusza, a jedynie zachęca. Mistyka chrześcijańska to trzynaście spotkań z Thomasem Mertonem, obejmujących swą treścią szesnaście wieków historii mistyki. Wykłady pierwotnie wygłoszone do nowicjuszy w amerykańskim opactwie Gethsemani zostały zredagowane i opublikowane, by dostęp do nich mieli wszyscy.

 

Te wykłady to dla nas  szczęśliwa «13», bo Merton to nie tylko dobry profesor – on tam po prostu był.   Na tych notatkach  wychowały się pokolenia trapistów i większość z tych uważnych czytelników wytrwała do końca życia w klasztorze. Nie dlatego, że nie mieli gdzie pójść lub przyrzekali wierność wspólnocie. Zdaje się, że chcieli  zobaczyć czy to, o czym opowiadał im w nowicjacie Merton działa. Ich heroiczne i szczęśliwe życie mówi nam, że działa. Nie znam lepszej rekomendacji duchowego pisarstwa. To naprawdę szczęśliwa trzynastka!

Michał Zioło OCSO

 

Thomas Merton należy do najbardziej poczytnych i znaczących nauczycieli duchowości XX wieku. Jego wykłady o mistyce chrześcijańskiej są doskonałym kompasem pomagającym odnaleźć się na oceanie duchowego doświadczenia. Znaleźć właściwy azymut. Zobaczyć cel i zakres podróży. Zauważyć mielizny i zagrożenia.  Tam, gdzie nie ma duchowego kierownika, można zacząć od przewodnika, a Kurs mistyki chrześcijańskiej takim przewodnikiem jest.

Maksymilian Nawara OSB

 

 

Thomas Merton OCSO – (1915-1968), trapista, działacz na rzecz pokoju i obrońca praw człowieka, był jednym z najbardziej wpływowych pisarzy religijnych naszych czasów. Obdarzony wielkim talentem literackim sławę zyskał nie tylko dzięki pionierskim dziełom o duchowości kontemplacyjnej, próbom zrozumienia myśli Dalekiego Wschodu i zintegrowania jej z duchowością Zachodu, lecz także dzięki niezachwianej wierze w wartość chrześcijańskiej aktywności społecznej.

 

www.wdrodze.pl

Tagi: W drodze