Joël Pralong , Nos Pinokia. Mechanizmy obronne – azyl czy pułapka?

Przegląd

Czy jestem Jęczącą Martą? Czy mam kompleks faryzeusza lub syndrom żółwia? Czy jestem krytykantem? Czy potrafię zaakceptować to, że ktoś przyłapał mnie na błędzie? Jak reaguję, gdy ktoś się ze mną sprzecza? Co kryje się za moim wymądrzaniem się? Odpowiedzi na powyższe pytania mogą nadać życiu nową jakość. Joël Pralong umiejętnie i fachowo rzuca światło na – często nieuświadomione – mechanizmy obronne. Rozrywa ich paraliżujący kokon. Docenia ich funkcję ochronną, ale równocześnie demaskuje pułapki, które zastawiają. Uczy, jak skutecznie niwelować ich zgubne skutki, zgrabnie łącząc rozwój psychologiczny z duchowością.

 

Mechanizmy obronne, niekontrolowane i nieświadome, paraliżują relację i zamykają nas w swej skorupie; jednakże jeśli ta zbroja poddana zostanie działaniu cnót kardynalnych i darów Ducha Świętego, zmienia się w lekki strój ochronny, dopasowany do osoby i rzeczywistości. /Fragment książki/

 

Joël Pralong w intrygujący sposób mówi o pancerzach, które zakładamy, by radzić sobie z rzeczywistoscią, chronić sie przed bólem. Proponuje, by czytelnik uważnie, w świetle miłosci Boga, przyjrzał się sobie. Ta książka jest jak subtelne, secesyjne lusterko – można się w niej przejrzeć, a dzięki autorowi zrobimy to z uśmiechem.

Magdalena Pajkowska, współautorka książki Sankofa. Nie zmarnuj życia

 

Strategie obronne, które są skleroza naszego serca, sprawiają, że już nie pamiętamy, po co przyszliśmy na ten świat, i nie odróżniamy tego, kim jesteśmy, od tego, kogo pokazujemy innym jako fasadę – a więc karykaturę siebie samych. Tym z nas, którzy są zmęczeni chowaniem się za tymi karykaturami, autor przychodzi z pomocą: demaskuje mechanizmy obronne, które zatruwają nasze życie, oraz podaje sposoby przezwyciężania tych pułapek.

Łukasz Kubiak OP, Dominikanski Osrodek Formacji i Rozwoju TABGHA

 

Joël Pralong – jest przełożonym seminarium duchownego w Sion (Szwajcaria). Zanim został księdzem, był pielęgniarzem w szpitalu psychiatrycznym. Ceniony duszpasterz, towarzyszy młodym w odnajdywaniu radości i sensu życia. Wydawnictwie W drodze wydało kilka jego książek: Zwalczyć negatywne myślenie (2012), Samobójstwo i co dalej? (2013) i Mój ojciec mnie boli! Uleczyć „ranę ojca” (2015). Włóż buty i idź naprzód (2018).

 

www.wdrodze.pl

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze