Nagrody ZAiKS wręczone

Nagrody ZAiKS wręczone

Przegląd

Nigdy wcześniej w siedzibie ZAiKS-u nie nagrodzono tak wielu laureatów podczas jednej ceremonii.  Wręczono 56 nagród i wyróżnień.

Hanna Krall przyjmując Honorowe Członkostwo przyznała, że czuje się wzruszona, iż znalazła się w tak znakomitym gronie. „Zresztą w ZAiKS-ie zawsze jest się w świetnym towarzystwie. Człowiek czuje się tu bezpiecznie, bo wie, że nic przykrego nie może go tu spotkać” – powiedziała. Wzruszony i onieśmielony czuł się także Eustachy Rylski, który ZAiKS zna doskonale (m.in. zasiadał we władzach Stowarzyszenia minionej kadencji), a teraz dołączył do grona Honorowych Członków. „Honor ten otrzymuję od firmy, która przez cały, ponad stuletni okres swojej działalności zachowuje twarde standardy organizacyjne, finansowe i etyczne, a to w naszej części Europy jest ewenement” – powiedział pisarz. Stwierdził, że patrząc na panteon Honorowych Członków ZAiKS-u sam czuje się w tym kontekście nieco przeszacowany. „Ale uczciwie powiem, że wolę być przeszacowany niż niedoszacowany” – dodał na koniec, ku radości sali.

Laureatami Nagród Literackich dla tłumaczy zostali:
Marta Jordan, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury hiszpańskojęzycznej na język polski; Jacek Bukowski, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury z języków czeskiego i słowackiego na język polski; Clare Cavanagh, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury polskiej na język angielski oraz Tokimasa Sekiguchi, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu literatury polskiej na język japoński.

 

więcej https://www.zaiks.org.pl/1655,196,nagrody_zaiks-u_wreczone_stowarzyszenie_wchodzi_w_nowe_stulecie

Kategorie: Nagrody
Tagi: ZAiKS