„Trzy sny” według Kuby Kornackiego

Przegląd

Kuba i zespół Kanaan wracają na muzyczne z salony z kolejną, autorską płytą, tym razem sygnowaną nazwiskiem lidera. Album „Trzy sny” jest wyjątkowy. Znajdzie tu coś da siebie zarówno wielbiciel funku, popu, jazzu, jak i bossa novy, a nawet… kabaretu. Fan twórczości Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua i zespołu Raz Dwa Trzy, piosenek z gatunku poezji śpiewanej i aktorskiej. Spektrum muzycznych poszukiwań jest tu naprawdę duże, ale zawsze z klasą i poświadczające muzyczne wyrobienie twórców.

Równie istotny jak muzyka – o ile nie najważniejszy – jest tu tekst: współgra z muzyką i jest bardzo ważną częścią składową każdej piosenki, zazwyczaj z zaskakującą puentą (każdy z utworów stanowi zamkniętą opowieść). Stanowi wyraz szacunku do odbiorcy i jego inteligencji, a także… kultury osobistej. A autor udowadnia, że aby przekazać ważne, dobre treści, wcale nie trzeba prowokować. Nie ukrywa też, że nieustannym źródłem artystycznych inspiracji jest dla niego Boża Miłość. Bo „w życiu liczą się nie tylko chwile. W życiu liczy się, kto ci je dał” (utwór „Falowanie”) i „choć z kruchej gliny, swoim dzieckiem mieć cię chcę” (tytułowe „Trzy sny”). To oczywiście tylko wycinek tekstów piosenek, cennych, bo niosących głębsze przesłanie. Ustawiających priorytety, pokazujących co tak naprawdę w życiu się liczy. Bo „kto bogiem swym uczynił szmal, wszystko przegra. Przecież największy w życiu skarb za darmo jest” – by przytoczyć utwór „Za darmo”.

Na płytę składa się 14 utworów. Do współpracy zostali zaproszeni znakomici artyści polskiej sceny jazzowej i rozrywkowej. W składzie grają: Cezary Paciorek – klawisz, akordeon, Grzegorz Nadolny – kontrabas, Maciej Afanasjew – skrzypce, Mateusz Otczyk – gitary akustyczne, Irek Kaczmar – perkusjonalia; śpiewają: Kuba Kornacki, Paulina Grochowska, Oksana Terefenko, Małgosia Kornacka.

Album „Trzy sny”, wydany nakładem Edycji Świętego Pawła, to coś więcej niż tradycyjna płyta z piosenkami. To muzyczny kombinat, w skład którego wchodzą: płyta CD z utworami, płyta DVD z pełnym zapisem koncertu z publicznością oraz książka z tekstami piosenek i towarzyszącymi im literackimi impresjami, bogato ilustrowana kadrami z filmów animowanych, stworzonymi specjalnie do wykonywanych utworów.

 

Zamówienia:

https://ehurtownia.edycja.com.pl/

Kategorie: Sztuka