„Jasność Narodzenia” według Ernesta Brylla

Przegląd

„Jasność Narodzenia” – to płyta, która głębiej pozwoli nam wejść w magiczny klimat Bożego Narodzenia. Projekt, który swoim nazwiskiem firmuje Ernest Bryll, to możliwość obcowania z jego niebanalną twórczością, przeniesioną w świat folkowych dźwięków.

 

Dziś, gdy święta Bożego Narodzenia tak bardzo zostały skomercjalizowane i odarte z tego, co duchowe, na nowo niejako potrzeba odkryć w nich to, co najważniejsze. Czas, w którym w postaci Dzieciątka na świat przychodzi Jezus, Maleńka Miłość mająca zbawić świat. I taki właśnie przekaz płynie z płyty „Jasność Narodzenia”.

Ernest Bryll to twórca daleki od unikania niedoskonałości tego świata, trafnie odsłaniający słabości ludzkiego istnienia. Również Boga, który stał się człowiekiem i doświadcza wszelkich niedogodności związanych z narodzinami, a my jesteśmy tego świadkami. By zacytować fragment utworu pt. „Boże Narodzenie”: „Kiedy dziecko się rodzi i na świat przychodzi/Jest jak Bóg, co powietrzem nagle się zakrztusił/I poczuł, że ma ciało, że w ciemnościach brodzi/Że boi się człowiekiem być. I że być musi”.

Przekaz tekstowy uwydatnia tu muzyka skomponowana przez Mirosława Kowalika (basistę zespołu Raz Dwa Trzy), Andrzeja Polaka i Jana Trebunię-Tutkę. Wpadająca w ucho, pełna subtelnych melodii i zdecydowanej harmonii skłania do refleksji, zatrzymania i zachwycenia się Bożym Dzieciątkiem.

Nie bez znaczenia jest fakt, że na płycie usłyszymy znakomitych, o wyjątkowych głosach artystów: Krystynę Prońko, Annę Rusowicz, Annę Trebunię-Wyrostek, Ernesta Brylla, Jerzego Trelę, Andrzeja Polaka i Jana Trebunię-Tutkę z zespołem. Stąd, mimo że stworzona z myślą o Bożym Narodzeniu, jak najbardziej jest do słuchania przez cały rok.

Producentem muzycznym płyty jest Mirosław Kowalik, wydawcą – Edycja Świętego Pawła.

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl

  

 

Kategorie: Sztuka