Studio Emka poleca książkę „Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu”Daniela H. Pinka

Przegląd

Daniel H. Pink

„KIEDY. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu”

(„WHEN. The Scientific Secrets of Perfect Timing”)

przekład Małgorzata Małecka

stron 280, oprawa miękka ze skrzydełkami
format 145×220 mm

ISBN: 978-83-65068-82-8

CENA: 39,90 zł

 

studioemka.com.pl

 

Najlepsza książka stycznia 2018 roku na liście bestsellerów Amazona

 

 

„Czas nie jest ważny. Czas jest najważniejszy”.

Miles Davis

Daniel H. Pink – autor bestsellerów Drive oraz Jak być dobrym sprzedawcą (w Polsce ukazały się nakładem naszego Wydawnictwa) – w książce Kiedy. Naukowe tajniki doskonałego wyczucia czasu ujawnia skuteczne sposoby posługiwania się czasem, których umiejętne wykorzystanie znakomicie może poprawić nasze osiągnięcia w pracy, w szkole i w domu.

Autor zajmuje się tym zagadnieniem z punktu widzenia psychologii kognitywistycznej i psychologii społecznej, a także psychologii pracy, pedagogiki i higieny wypoczynku. Interesuje go zarówno sposób zarządzania czasem, jak i jego wpływ na efektywność naszego działania. Daniel Pink nie rozważa problemu czasu w aspekcie filozoficznym. Zajmuje go tak zwany timing, czyli praktyczny i pragmatyczny aspekt czasu.

Termin kiedy dotyczy zarówno pory dnia, pory roku, jak i pory naszego życia. Ważna część rozważań Pinka poświęcona jest także roli czasu w organizacji pracy zespołowej (to zagadnienie Autor omawia odwołując się do trybu pracy chóru i hinduskich rozwozicieli posiłków).

Każdy z nas zmaga się z nieustającym strumieniem dylematów tkwiących w prostym słowie „kiedy”. Kiedy zmienić pracę? Kiedy zaplanować zajęcia? Kiedy zaangażować się w relację lub projekt? Takie decyzje podejmujemy zazwyczaj na chybił trafił – kierując się intuicją, przeczuciami czy po prostu zgadując. To całkowicie niewłaściwe podejście, przekonuje Daniel Pink.

W powszechnym przeświadczeniu wyczucie czasu jest niezwykle ważne, jednak trafienie w odpowiedni moment traktujemy jako sztukę. Z wywodów Pinka jasno wynika, że posługiwanie się czasem jest w istocie nauką.

Powołując się obficie na ustalenia psychologów i biologów, neurobiologów i ekonomistów, autor Kiedy ujawnia i radzi, jak dzięki poznaniu tajników wyczucia czasu lepiej żyć, wydajniej pracować i odnosić sukcesy. Jak wykorzystać ukryte schematy dnia w jego planowaniu? Dzięki czemu przerwy mogą spektakularnie podnieść wyniki sprawdzianów pisanych przez nasze dzieci? Jak zmienić kiepski początek w nowy start? Czy półmetki są ważne? Dlaczego zakończenia podnoszą motywację i pogłębiają znaczenie? I wreszcie, jak sprawić, by czas stał się naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem?

Z odpowiedzi na te i wiele innych pytań Pink tworzy fascynującą narrację, pełną intrygujących historii i praktycznych porad. Nieoczekiwane wyniki innowacyjnych badań, odważne pomysły i niekonwencjonalne wyjaśnienia sprawiają, że ta książka odmienia sposób naszego myślenia o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Bo Autor, formułując swoje tezy, korzysta z wyników poważnych badań naukowych, prowadzonych i na znanych uniwersytetach amerykańskich (Cornell, UCLA, Harvard – zatem tych przodujących w badaniach psychologicznych ), i w badawczych ośrodkach europejskich (np. w Danii, Finlandii, czyli w krajach przodujących w nowoczesnej pedagogice szkolnej).

Książka Daniela Pinka odznacza się klarowną konstrukcją. Każda większa część teoretyczna zakończona jest segmentem praktycznym, wolnym – z zasady – od natrętnej i naiwnej perswazji, jaką nierzadko spotykamy w książkach motywacyjnych. Autor umiejętnie udziela pewnych wskazań i rad, które należałoby w praktyce wykorzystać.

Wśród zalet książki Pinka nie można pominąć jej atrakcyjności czytelniczej. Napisana jest sprawnie i ciekawie, jasnym językiem, bez nadmiaru terminologii. Autorski wywód, zgodnie z anglosaskim zwyczajem, poparty jest dobrze dobranymi przykładami nie tylko z życia Amerykanów, ale, co istotne, także Europejczyków i Hindusów.

Summa summarum książka Daniela Pinka jest godną polecenia do satysfakcjonującej lektury – zarówno tym, którzy poszukują rozsądnych i udokumentowanych porad jak organizować swój czas, jak i tym, których po prostu interesuje problematyka psychologiczna. Swoją wagę ma też fakt, że polskie wydanie książki ukazało się się z copyrightem 2018, czyli jest najświeższą nowością wydawniczą.

Recenzje

Pink przekazuje nam złe wieści na temat spadków formy, które dotykają nas o określonej porze dnia, ale przedstawia również dobre wiadomości dotyczące tego, jak poradzić sobie z takimi kryzysami. […] wprawdzie żadna z tych rad nie sprawi, że czas przestanie pędzić, ale przynajmniej poznajemy sprawdzone sposoby na lepsze zagospodarowanie godzin, które mamy do dyspozycji.

„The Wall Street Journal”

Pink, autor powszechnie znanych książek dotyczących motywacji i kreatywności, zajmuje się tym razem naukowymi podstawami organizacji naszego czasu oraz tym, jakie reguły powinny nimi rządzić. […] Konsekwentne stosowanie zasad przedstawionych w tej książce może mieć istotny wpływ na życie jednostek i społeczeństwa.

„Washington Post”

[Pink] rozkłada na czynniki pierwsze ważne schematy czasu… Prezentuje również przydatne „rady na czas”, które pozwalają praktycznie wykorzystać przedstawione w książce przemyślenia.

„Nature”

Pink, jako jeden z niewielu współcześnie żyjących autorów zajmujących się literaturą niebeletrystyczną, jest zdolny wprowadzić na strony swojej książki tak wielu naukowych refleksji przefiltrowanych przez niecodzienne ludzkie historie. Swe akademickie kwerendy prowadzi z niezwykłą starannością, ilustrując je w książce przystępnymi przykładami… Jej lektura to sposób na pożytecznie spędzony czas, niczym długi spacer po pełnym zieleni parku z dobrym, zabawnym i mądrym znajomym.

„Harper’s Baazar”

Kiedy obfituje w ważne informacje i przemyślenia.

„Philadelphia Inquirer”

To pomocne wskazówki oraz odkrywcze rozwiązania.

„Forbes”

Dzięki tej książce, przedstawiającej w przystępny sposób wnioski z licznych szerzej nieznanych naukowych ustaleń, Pink może ułatwić wielu osobom zrozumienie tego, na czym polega sztuka korzystania z czasu… Po zakończeniu lektury czytelnicy ze znacznie większym namysłem będą decydowali o tym, na co przeznaczają swoje dni i jak je organizują.

„Publishers Weekly”

Solidna porcja nauki poparta rozsądnymi propozycjami działań.

„Kirkus”

Pomocne, inspirujące i przemyślane rady.

„Booklist”

W tej niezwykle łatwej do zastosowania w praktyce a jednocześnie frapującej książce Dan [Pink] zajmuje się wszystkimi ważnymi pytaniami dotyczącymi wyczucia czasu.

LinkedIn

O autorze

Daniel H. Pink jest autorem inspirujących, instruktywnych książek. Przetłumaczone na 34 języki, osiągnęły łączny nakład powyżej dwóch i pół miliona egzemplarzy. Były wielokrotnie nagradzane i zajmowały czołowe pozycje na listach bestsellerów „New York Timesa”, „Wall Street Journal”, „Washington Post”.

Pink publikuje też artykuły na temat biznesu i zarządzania w takich pismach jak wspomniany „New York Times”, a także w „Harvard Business Review”, „Wired”, „Telegraph”. Udziela konsultacji i prowadzi wykłady dla korporacji, stowarzyszeń oraz uczelni na całym świecie. Mieszka z rodziną – żoną i trójką dzieci – w Waszyngtonie.

 

 

Kategorie: Biznes i Ekonomia
Tagi: Studio Emka