Paszporty Polityki przyznane

Paszporty Polityki przyznane

Przegląd

Laureatką 26. edycji Paszportów „Polityki” w kategorii Literatura została Małgorzata Rejmer za książkę Błoto słodsze niż miód. To reportaż o tragicznych w skutkach próbach ucieczek z komunistycznej Albanii, krwawych buntach w obozach pracy, a także o przyjaźni, która rodzi się w najgorszych warunkach. Nagrodę przyznano za „niezwykłe wyczulenie na krzywdę” i „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych”.

Do nagrody nominowano także Olgę Drendę za Wyroby i Łukasza Zawadę za Fragmenty dziennika SI.

W pozostałych kategoriach wyróżniono: kategorii Film- Joannę Kulig, w kategorii teatralnej -Martę Górnicką, w kategorii sztuki wizualne -Dianę Lelonek, w kategorii muzyka poważna – Aleksandrę Nowak, w kategorii muzyka popularna – Dawida Podsiadłę oraz w kategorii kultura cyfrowa studio panGenerator.

Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymała Krystyna Janda.

Paszporty „Polityki” przyznawane są młodym twórcom, którzy „w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie”. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, a także – od 2016 r. – w kategorii kultura cyfrowa.

W ubiegłym roku Paszportami „Polityki” nagrodzono: Jagodę Szelc, Marcina Wichę, Normana Leto, Michała Borczucha, Joannę Freszel, formację Hańba! oraz krakowskie studio Bloober Team.

Kategorie: Nagrody