Gutek z potworami podbił serca dzieci i dorosłych

Przegląd

Jesienią 2018 roku na polskim rynku pojawiały się dwa pierwsze tomy bestsellerowej, hiszpańskiej serii Gutek i potwory. Historia dziewięciolatka, który dzięki sympatycznym potworom poznaje klasykę literatury światowej podbiła już serca młodszych i starszych Czytelników. Historię poleca nie tylko Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, ale także bibliotekarze i sami rodzice!

Tu po premierze pierwszego tomu ,,Gutek i potwory. Nadchodzi Pan Flat”! w kwartalniku o książkach dla dzieci i młodzieży Ryms pojawiła się recenzja, w której autor, czternastoletni Franek Gil zwraca uwagę na zabawną kreskę, humorystyczną fabułę oraz odniesienia do dziecięcej rzeczywistości – Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisania prostym, zabawnym językiem, takim jakiego używają dzieciaki na co dzień. Jest tu dużo śmiesznych scenek z życia w domu i w szkole. Myślę, że wielu z nas może się w nich odnaleźć.

Serię docenili także rodzice – blogerzy, którzy szukają pomysłu jak zachęcić dzieci do czytania. – Kolorowe strony, ciekawa i dowcipna fabuła, niezbyt dużo tekstu na stronie i dodatkowe wypowiedzi bohaterów w „dymkach” – wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Książka idealna dla dzieci, które są już w stanie same przeczytać kilka zdań, ale boją się jeszcze sięgać po dłuższe lektury. – czytamy na blogu o wychowaniu, edukacji i zabawie Nasze Kluski.

Sami bibliotekarze przyznają, że seria inspiruje do tworzenia piosenek o miłości do czytelnictwa, a także kolekcjonowania serii – Gutkową serię bibliotekarze pokochają przede wszystkim za promowanie klasyki literatury. Flat zaraża chłopca miłością do książek – wspólnie odkrywają takie tytuły jak np. ,,Wyspa skarbów”, ,,Piotruś Pan i Wendy” czy ,,Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Gutek odkrywa w sobie czytelniczą pasję, a przy okazji razem z potworami przeżywa rozmaite przygody. Akcja powieści jest lekka – dodatkowo autor i ilustratorka zdecydowali się przeplatać ją z komiksowymi dymkami. Seria ,,Gutek i potwory” to proste opowieści, dopasowane do możliwości i poczucia humoru małych czytelników. – czytamy w recenzji Lustra Biblioteki.

Historię ,,Gutka i potworów” doceniła także Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, sprawując nad I tomem przygód niesfornego dziewięciolatka patronat honorowy, a jej ambasador Maciej Orłoś już latem 2018 roku wyraził radość z pojawienia się serii na polskim rynku. 

III tom przygód ,,Gutka i potworów” w księgarniach pojawi się w kwietniu 2019 r.