Nowa odsłona Starej Księgarni w Parczewie

Przegląd

Polska Izba Książki zrealizuje swój pilotażowy program „Księgarnia jako centrum lokalnej kultury. Klaster promocji czytania” w Starej Księgarni w Parczewie. Miejsce ma się stać ważnym centrum kultury na mapie miasta.

– Lokalne księgarnie to miejsca, które przez dziesięciolecia pełniły bardzo ważną funkcję integrowania lokalnej społeczności wokół kultury. Nigdy nie były tylko „sklepami z książkami”, ale miejscem spotkań, przestrzenią do dyskusji i jednocześnie skutecznym narzędziem do promocji czytania – powiedziała „Dziennikowi Wschodniemu” Grażyna Skarszewska, dyrektor Polskiej Izby Książki. – Z jednej strony zależy nam na przywróceniu dawnej roli księgarń, a z drugiej chcemy przystosować je do wyzwań jakie niesie nowoczesność i zmieniające się podejście do czytania. Stąd współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, placówkami samorządowymi i mieszkańcami – dodaje Szarszewska.

W Parczewie najpierw odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta. – Skorzystaliśmy także z doświadczeń Parczewskiego Domu Kultury, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Powiatowej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Parczewie. W całe przedsięwzięcie zaangażowaliśmy też lokalnych przedsiębiorców oraz architekta, który ma odmienić wnętrze Starej Księgarni – zaznacza dyrektor i przekonuje, że księgarnia stanie się miejscem, gdzie będzie można spotkać pisarzy i ludzi kultury, podyskutować o książkach i zdobyć najlepszą literaturę.

12 grudnia o godz. 14 rozpocznie się „Świąteczne spotkanie czytelnicze” i spotkanie z autorkami książki dla dzieci „Ada, to wypada!” – Zofią Karaszewską i Sylwią Stano. A o godz. 16 kolejne spotkanie, tym razem z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką cyklu „Cukiernia pod Amorem”. O idei lokalnych klastrów pro-czytelniczych opowie prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.

Projekt jest współfinansowany przez Instytut Książki, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”

 

 

za OBK

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: OBK