Jurij Wiktorowicz Rubcow „Marszałkowie Stalina” NOWOŚĆ wydawnictwa REA-SJ

Przegląd

20 marszałków i niepublikowane dotychczas fakty z ich biografii. Życiorysy powiązane siecią intryg Stalina i jego otoczenia. Mimo różnic los każdego z bohaterów książki odzwierciedla epokę stalinowską ze wszystkimi jej zwycięstwami i porażkami, wzlotami ludzkiego ducha i… zbrodniami.


Dla Stalina lojalność polityczna stanowiła czynnik nie mniej ważny niż przygotowanie zawodowe, jeśli nie najważniejszy. Nigdy nie wybaczał uchylania się od wykonywania poleceń partii bądź ich negowania. Próbę rezygnacji z funkcji oceniłby jako zdradę. Do końca wyznawał sformułowaną jeszcze przez Lenina zasadę: Moralne jest wszystko, co służy sprawie proletariatu.
Książka Marszałkowie Stalina jest ciekawa nie tylko ze względu na postacie dwudziestu marszałków ZSRR, ale także rolę, jaką odegrali w okresie stalinowskiej dyktatury. Jurij W. Rubcow opisuje ich zarówno przez pryzmat funkcjonowania na stanowisku dowodzenia, zajętych kontrolowaniem przebiegu bitwy lub planowaniem operacji, jak i podmioty wielkiej polityki, a zarazem ludzi zależnych od niej i kaprysów Stalina. Podkreśla jednak, że nie chciałby pozostawić czytelnika z wrażeniem, że pierwsza dwudziestka sowieckich marszałków to ofiary rządzącego reżimu. W ostatecznym rozrachunku, w tak zwanych korytarzach władzy każdy sam wybiera swą linię zachowania. Niektórym dowódcom najwyższego szczebla stalinowskie reguły gry jak najbardziej odpowiadały do realizacji własnych ambicji.
Propozycja interesująca dla polskiego czytelnika nie tylko ze względu na postacie samych marszałków, ale także rolę, jaką odegrali w okresie stalinowskiej dyktatury.

 

„Marszałkowie Stalina”,

oprawa twarda
format 16,5×23,5cm, 400 stron
cena: 49,90zł

Kategorie: Historia
Tagi: Rea-sj