Idealny prezent na święta: książka „House of Cards. Psychologia i psychoterapia zbudowane na micie”

Przegląd

House of Cards. Psychologia i psychoterapia zbudowane na micie” to IDEALNY PREZENT NA ŚWIĘTA!

„Chciałbym tu udzielić czytelnikowi pewnej rady. Jeżeli zawodowy psycholog „ocenia” cię w sytuacji, w której jesteś zagrożony i prosi cię o udział w teście plam atramentowych albo o uzupełnienie niekompletnych zdań lub o narysowanie czegokolwiek, wyjdź z jego gabinetu.

Poddanie się takim badaniom stwarza niebezpieczeństwo, że na twój temat zostanie podjęta bardzo poważna diagnoza, która będzie zupełnie bezpodstawna. Jeżeli kontaktujesz się z psychologiem z powodów prawnych, twoja wolność osobista może być poważnie zagrożona. Jeżeli otrzymałeś nakaz sądowy skontaktowania się z psychologiem, jeżeli to tylko możliwe, spokojnie odmów testowania i poproś o ustalenie innego terminu spotkania. Następnie natychmiast skonsultuj się z prawnikiem, którego możesz odesłać do źródeł cytowanych w tej książce lub do dużo bardziej obszernej listy w trzytomowej pracy Jaya Ziskina i Davida Fausta. Nie odpowiadaj na pytania, by potem nie zgodzić się na test. Każda z twoich odpowiedzi może zostać „zinterpretowana” jako wskazująca, że twój sprzeciw wobec całej procedury ma przyczynę w jakiejś formie psychologicznej patologii. Dla wyrachowanego psychologa ta interpretacja będzie poparta post hoc przez sam sprzeciw.”

Robyn M. Dawes

 

PRZECZYTAJ ZANIM PODEJMIESZ DECYZJĘ czy SKORZYSTAĆ Z POMOCY

Książka ta stanowi wnikliwe i kąśliwe spojrzenie na zawód terapeuty. Robyn M. Dawes, uznany psycholog i naukowiec, poddaje krytycznej analizie niektóre z najbardziej popularnych współczesnych założeń klinicznych i metod terapeutycznych. Jak zauważa, panuje powszechne przekonanie, że poczucie własnej wartości jest podstawową cechą warunkującą spełnienie, wydarzenia z dzieciństwa determinują losy człowieka w wieku dorosłym, a „zanim będziesz mógł kogoś pokochać, musisz najpierw pokochać samego siebie”. Poprzez dokładną analizę badań naukowych przeprowadzonych w tych obszarach Dawes dowodzi, że wszystkie te powszechne założenia są w przeważającym stopniu nieprawdziwe. Większość ludzi, którzy mieli nieszczęśliwe dzieciństwo, prowadzi zdrowe i efektywne życie w wieku dorosłym, a osoby o niskim poczuciu własnej wartości często mają wybitne osiągnięcia. Dawes odnosi się ironicznie do profetycznych ambicji terapeutów i podejmuje kwestię fałszywych twierdzeń psychologów występujących w roli biegłych sądowych, przekonując jednocześnie, że ich błędna ekspertyza stanowi poważne zagrożenie dla wymiaru sprawiedliwości. „Robyn Dawes w sposób umiejętny i zarazem zatrważający obnaża wady niektórych z najgłębszych ‚prawd’ psychoterapeutów, tworząc w ten sposób genialną książkę – o genialnej wizji, genialnie napisaną i o gigantycznych implikacjach”.

ELIZABETH LOFTUS, profesor psychologii University of Washington, autorka książki Witness for the defense

 

„Dzięki Dawesowi wiele tajemnic ujrzało światło dzienne. Ta książka mówi w imieniu tych z nas, którzy z przejęciem obserwowali, jak praktyka terapeutów dyskredytuje psychologię jako naukę. Odnosząca się do wiedzy naukowej książka pomaga zrozumieć nasze naiwne spojrzenie na zawód psychologa”.

MARILYN BREWER, była członkini zarządu American Psychological Association, prezes American Psychological Society

 

„Ta książka jest ważna dla każdego, kto ma powody, by szukać pomocy psychoterapeutów i każdego, kto padł ofiarą ich rzekomej ekspertyzy”.

CAROL TAVRIS, Los Angeles Times Book Review

 

„Książka ta jest warta przeczytania nie tylko ze względu na zawartą w niej wiedzę psychologiczną, ale pokazanie, że nawet w tak szlachetnej i niezwykle potrzebnej dziedzinie, jaką jest psychoterapia, bez właściwej metody ani rusz.”

dr hab. Krzysztof Szymanek, Uniwersytet Śląski

dr hab. Piotr Zielonka, prof. nadzw. SGGW

 

 

House of Cards. Psychologia i psychoterapia zbudowane na micie

Tytuł oryginalny: House Of Cards. Psychology and Psychotherapy Built on Myth

Autor: Robyn M. Dawes

Tłumaczenie: Agnieszka Jarosz

Rok wydania: 2017

Oprawa: Miękka

Format: 165×235

Stron: 420

ISBN: 978-83-7556-993-3

Cena: 79,00zł

Wydawnictwo CeDeWu

www.cedewu.pl

Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/CeDeWupl/

 

 

Zapraszamy do księgarni stacjonarnej Wydawnictwa CeDeWu znajdującej się przy ulicy Żurawiej 47 w Warszawie!

 

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: CeDeWu