Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?

Przegląd

Andrzejki to popularna w naszym kraju zabawa, która obchodzona jest w nocy z 29 na 30 listopada lub – coraz częściej – w ostatni dzień listopada. Andrzejki nierzadko nazywane są też polskim Halloween.

News - Wróżby na Andrzejki. O czym nie wiedzieliście?Podczas zabaw andrzejkowych powszechne jest wróżenie z wosku, fusów czy obierków jabłka. Jakie jeszcze można spotkać andrzejkowe sposoby na wróżby? Przedstawiamy Wam 5 mniej popularnych wróżb, które są niezwykle łatwe w wykonaniu, a o których być może nie mieliście pojęcia.

Wróżba za pomocą łupin orzecha

Do miski z wodą dwoje ludzi wkłada dwie połówki łupin orzecha z umieszczonymi w ich środku palącymi się świeczkami. Jeśli obie łupinki dopłyną do siebie, wróżba przepowiada małżeństwo pomiędzy tym dwojgiem.

Wróżba z użyciem butelki

Aby rozpocząć wróżbę, należy najpierw zebrać odpowiednią ilość osób, a później – utworzyć koło. W środku układa się mniejsze koło z karteczek z napisami, np. „jesteś kowalem swojego losu” czy „twoja sympatia darzy cię wzajemnością”. Każdy z bawiących się kręci butelką, a jej szyjka wskazuje wylosowaną wróżbę.

Wróżba na miłość

Jeśli wśród zebranych chcemy stworzyć romantyczną atmosferę, nie możemy zapomnieć o wróżbie na miłość! Na białych karteczkach zapisuje się imiona i nazwiska uczestników zabawy za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Osoba, która wylosuje karteczkę, musi podejść do płomienia świecy, by sprawdzić wylosowanego. Dodatkowo, karteczki podzielić można na te zawierające imiona mężczyzn i kobiet uczestniczących w zabawie, choć nie jest to regułą.

Wróżba „Kim będę?”

To coś specjalnie dla dzieciaków. Jeśli w zabawy andrzejkowe chcielibyście zaangażować także swoje pociechy, to proponujemy Wam zabawę w „Kim będę?” – to niezłe wróżby nie tylko dla dzieci! Pod talerzyki lub męskie czapki wkładamy przedmioty symbolizujące konkretną drogę życiową, na przykład: obrączka – małżeństwo, różaniec – zakon czy klucze – dobrobyt.

Wróżenie z kart

Wróżby z kart są nadal bardzo popularne podczas zabaw andrzejkowych. Dla przykładu, wykorzystując 36 kart (wszystkie barwy), można wywróżyć imiona z kart. Korzystając z 24 kart – wywróżyć możemy swoją przyszłość.

Te i inne wróżby andrzejkowe znaleźć można w książce Andrzejki Wojciecha Śliwerskiego, która na rynku ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.


A Wy? Bierzcie udział w andrzejkowych zabawach? Jakie znacie inne  wróżby?

 

Andrzejki

 

Kategorie: Hobby i Poradniki
Tagi: Impuls