Bieg z przeszkodami Ludmiły Roszko

Przegląd

„Z żywym Bogiem iść przez życie. Zapiski duchowe” to pozycja, która po raz pierwszy aż w tak szeroko zakrojonym zakresie pokazuje postać wyjątkowej kobiety polskiego Kościoła – Ludmiły Roszko, współzałożycielki Instytutu Miłosierdzia Bożego (świecka wspólnota życia konsekrowanego), duchowej córki bł. Michała Sopoćki.


Z kronikarskiego niejako obowiązku trzeba zacząć od przytoczenia najważniejszych faktów z życia Ludmiły Roszko. Urodziła się ona 15 czerwca 1913 r. w Nowoswitliwce. Zmarła w Toruniu 19 grudnia 2000 r., gdzie przyjechała po wojnie wraz z grupą pracowników i wykładowców Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, na którym w 1939 r. ukończyła geografię. W latach 1941-44 była jedną z sześciu studentek, które pod opieką ks. Sopoćki przygotowywały założenie zgromadzenia zakonnego. Grupa ta jest znana jako wileńska Szóstka. Zawodowe życie Ludka związała z toruńskim Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, gdzie 1 października 1945 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Geografii Fizycznej, a w 1951 r. uzyskała stopień doktora nauk geograficznych.
Prezentowana książka stanowi niezwykłą podróż w głąb ludzkiej duchowości. Frapującą i niezwykle interesującą. Pełną nie zawsze łatwych czy oczywistych wyborów i dramatycznych zwrotów. Bo – jak zresztą napisała sama Ludka – „droga do Pana Boga to bieg z przeszkodami”. Stąd to cenna lektura dla wszystkich osób, nie tylko konsekrowanych, bo po pierwsze – może inspirować do poszukiwania własnej drogi, po drugie – pomagać w trudnych sytuacjach życiowych i podsuwać rozwiązania.
Pozycja ta ma ponadto wielką wartość historyczną. Dzięki niej z pierwszej ręki poznamy dzieje kultu Miłosierdzia Bożego w Polsce, Kościoła i religijności w okresie PRL, wybitne postaci Kościoła, m.in. bł. ks. Michała Sopoćkę czy sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie do przecenienia jest jej wkład w dziedzinę duchowości (praca nad sobą, dążenie do doskonałości, poddanie się woli Bożej w życiu).

Warto odnotować, że „Z żywym Bogiem iść przez życie. Zapiski duchowe” to kolejna pozycja ukazująca szczególne kobiety polskiego Kościoła i ich przeżycia, wydana nakładem Edycji Świętego Pawła. W sprzedaży jest też książka – pierwsza pełna publikacja! – autorstwa s. Wandy Boniszewskiej, mistyczki i stygmatyczki naszych czasów, pt. „Ukryta przed światem. Dziennik duszy”.

 

https://ehurtownia.edycja.com.pl/ 

 

Kategorie: Religia