Niezwykły pisarz: ks. Arkadiusz Paśnik w pięciu odsłonach

Niezwykły pisarz: ks. Arkadiusz Paśnik w pięciu odsłonach

Przegląd

Ks . Arkadiusz Paśnik to proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Michała Archanioła, a dziś rozpoznawalny i lubiany pisarz, na którego spotkania autorskie przychodzi coraz więcej ludzi. Dzięki jego pisarstwu doświadczających oczyszczenia, uzdrowienia i poruszenia serca.

Przygodę z pisarstwem ks. Paśnik rozpoczął od „Obietnicy. Historii, którą napisało życie”, która dziś ma status bestsellera. To opis przeżyć młodej dziewczyny – Heni, prywatnie babci autora, która razem z rodzeństwem i ojcem została zesłana do Kazachstanu, jej walki o przetrwanie, a także miłości, która nie miała prawa się narodzić w tak trudnych warunkach, a jednak była silniejsza niż wszechogarniający terror, połączony z codziennym strachem, pracą ponad siły, nieustannym głodem, upodleniem człowieka. I choć dramatycznych historii losów polskich zesłańców nie brakuje, ta jest wyjątkowa, bo prowadzona z niespotykanej dotąd perspektywy. Książka w mistrzowski sposób łączy wątek autobiograficzny z duchowym.

Druga w kolejności – „Znamię” to autobiografia ks. Arkadiusza. Świadectwo życia i rodzenia się powołania. Bolesne, ale szczere rozliczenie z przeszłością swoją i swojej rodziny, pozwalające z nadzieją patrzeć w przyszłość, udowadniające, że każdy dostaje swoją szansę. Dzięki tej książce poznajemy losy matki ks. Arkadiusza, dowiadujemy się, kiedy i w jakich okolicznościach przyszedł on na świat. Krok po kroku towarzyszymy mu w niełatwym dzieciństwie i burzliwej młodości, bez zasad i zwracania uwagi na Boga. Widzimy go jako chłopca z ul. Kołłątaja w Lublinie, ze smutkami i radościami pełnego rozczarowań dzieciństwa, młodzieńca i nałogowego palacza przygotowującego się do zawodu stolarza, wreszcie salowego, który pracuje wśród umierających dzieci w lubelskim szpitalu na ul. Staszica, a w końcu seminarzystę i pełnego obaw, ale i nadziei neoprezbitera. Księdza z przeszłością, patrzącego z odwagą w przyszłość, którą przed nim 3 czerwca 1995 r., w dniu święceń kapłańskich, otworzył Bóg.

„Dar” to kolejna pozycja ks. Paśnika, obok której trudno przejść obojętnie. Budząca skrajne emocje, od łez do niekontrolowanego śmiechu. Autor, bazując na swojej pracy duszpasterskiej, opisał w niej historie ludzi, którzy stanęli na jego kapłańskiej drodze. Tych, dla których on sam stał się tytułowym darem, pomagając im w różnoraki sposób. I vice versa – tych, którzy jego obdarowali, podzielili się swoimi darami. To książka dla każdego i o każdym. Tym bardziej przemawiająca, że autor nikogo nie osądza, wręcz przeciwnie – próbuje zrozumieć czyny i motywy oraz wesprzeć, współtowarzyszyć w cierpieniu i traumie, z którą tak trudno poradzić sobie samemu.

W 2017 r. światło dzienne ujrzał kolejny tytuł ks. Paśnika. „Lek” to autobiograficzny dziennik jego pielgrzymki do Zie¬mi Świętej, w którym łączy drogę po miejscach świętych z drogą po najbardziej intym¬nych obszarach ludzkiej psychiki. W swojej niezwykłej wędrówce szuka odpowiedzi na najważniejsze ludzkie pytania: Co jest przyczyną lęku? Dlaczego Bóg dopuszcza cierpienie? Czym jest miłość? Jaka jest relacja miłości do lęku? Książka napisana w sposób niezwykle autentyczny i szczery może pomóc współczesnemu człowiekowi w zacho-waniu ludzkiej godności i najwyższych wartości w świecie cierpienia, lęku, przemocy i niepokoju.

W najnowszej, jeszcze pachnącej farbą drukarską książce ks. Arkadiusza Paśnika tytułowe słowo „miłość” jest odmienione przez wszystkie przypadki. Tak samo różne są jej odcienie. Historie, obrazowo narysowane przez autora, krótsze i dłuższe, są takie jak nasze życie. Pełne dramatycznych zwrotów akcji, zmagań, bolączek i zranień, ale i małych radości, i większych zwycięstw. Wielobarwne jak tęcza. Z pewnością każdy, kto sięgnie po lekturę „Miłości”, odnajdzie to „coś”, co do niego przemówi i poruszy w sercu tę najgłębszą strunę – i to aż tak, że trudno będzie się od niej oderwać.
Polecamy też „Różaniec dla dwojga. Taka jak Ty/Taki jak Ty” (współautor). To pozycja, która pozwoli odkryć tajemnice modlitwy różańcowej w życiu współczesnej kobiety i współczesnego mężczyzny.
Wszystkie książki ks. Arkadiusza Paśnika zostały wydane nakładem Edycji Świętego Pawła i są dostępne na stronie wydawnictwa www.edycja.pl.

Kategorie: Literatura, Religia