Po co światu mnich?

Wydawnictwo W drodze poleca: Po co światu mnich? Wywiad rzeka z ojcem Michałem Zioło OCSO autorstwa Katarzyny Kolskiej i Romana Bieleckiego OP

Ojciec Michał – jedyny polski trapista – szczerze opowiada o tym, co się dzieje za klasztornym murem. Nieczęsto tego typu publikacje pojawiają się na polskim rynku wydawniczym. Trapiści to zakon o bardzo surowej regule życia. Mają kilkadziesiąt klasztorów na całym świecie, w których mieszka obecnie ok. 1600 mnichów. Zakonnicy rozpoczynają każdy dzień modlitwą o godz. 3.30 rano, żyją w milczeniu, nie opuszczają klasztoru, zachowują całoroczny post, utrzymują się z tego, co zarobią własną pracą. Michał Zioło jest w zakonie trapistów od 1995 roku, mieszka we wspólnocie Aiguebelle w Południowej Francji, wcześniej był dominikaninem, cenionym duszpasterzem, rekolekcjonistą i autorem książek. W niniejszej rozmowie opowiada o codziennym życiu mnichów, modlitwie, pracy, samotności, o radzeniu sobie z różnymi pokusami, z oderwaniem od świata, tęsknotą. Nie ucieka przed trudnymi pytaniami, nie unika odpowiedzi. Pokazuje jaką wartość ma życie mnisze, które współczesnemu człowiekowi może się wydawać zupełnie bezużyteczne.

 

Ojciec Michał przyjedzie do Polski, by spotkać się z czytelnikami. Serdecznie zapraszamy:

 

KRAKÓW 20 XI, 19:00, klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Aula św. Tomasza – wydarzenie na fb

WROCŁAW 21 XI, 20:00, kościół św. Macieja Apostoła – Maciejówka, pl. bpa Nankiera 17 –  wydarzenie na fb

POZNAŃ 22 XI, 19:00, SCENA WSPÓLNA, ul. Brandstaettera 1 – wydarzenie na fb

GDAŃSK 26 XI, 19:00, kościół św. Franciszka z Asyżu – Emaus, ul. Kartuska 186 – wydarzenie na fb

WARSZAWA-SŁUŻEW 28 XI, 19:00, klasztor oo. Dominikanów, ul. Dominikańska 2, Aula o. Jacka Woronieckiego – wydarzenie na fb

WARSZAWA 29 XI, 18:00, Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122

 

Michał Zioło urodził się w Tarnobrzegu w 1961 roku. W 1980 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Jako duszpasterz akademicki w Gdańsku założył Fundację „Dom na Skraju„, działającą na rzecz dzieci z rozbitych rodzin, prowadził także Bank Otwartych Serc – akcję pomocy dla najuboższych. W 1995 r. przeszedł do trapistów, Zakonu Cystersów Ściślejszej Obserwancji. Przebywał w Maroku, Algierze i Kamerunie. Obecnie mieszka w opactwie Notre-Dame d’Aiguebelle we Francji.

 

Trapiści to gałąź zakonu cystersów. Żyją w oparciu o jedną z najbardziej surowych reguł zakonnych w Kościele katolickim. Składają się na nią modlitwa siedem razy w ciągu dnia, post, milczenie, lektura Pisma Świętego i fizyczna praca.

Cały świat usłyszał o trapistach w 1996 roku, gdy islamscy terroryści uprowadzili z klasztoru w algierskim Tibhirine siedmiu mnichów. Kilka tygodni później znaleziono ich głowy… Historia braci została opowiedziana w głośnym filmie Ludzie Boga.

8 grudnia 2018 roku w Oranie odbędzie się beatyfikacja 19 męczenników algierskich, w tym siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine oraz dominikańskiego biskupa Pierre’a Claverie OP, autora medytacji nad Eucharystią – Oddać życie. Dominikanin, biskup i męczennik o darze Eucharystii.

 

Książka do nabycia tutaj: https://www.wdrodze.pl

 

Kategorie: Literatura, Religia
Tagi: W drodze