„Skarb templariuszy”

Przegląd

Książka, od której trudno się oderwać

Giennadij Lewicki to autor specjalizujący się w opowieściach z gatunku fikcji historycznej . W swojej najnowszej powieści pt. „Skarb templariuszy” zabiera czytelnika do czasu średniowiecznych wypraw krzyżowych, które miały na celu wyzwolenie Ziemi Świętej z rąk muzułmanów. Na jej kartach spotkamy się z postaciami autentycznymi, zapisanymi na kartach historii, by wymienić Baldwina II, od 1118 r. króla Jerozolimy, i jego córkę Alicję Antiocheńską. Te dwa pierwsze z brzegu nazwiska przedstawicieli czasów, w których osadzona jest akcja powieści, mogą stanowić zachętę do lektury książki dla tych z czytelników, których fascynują zagadki przeszłości i chcą wiedzieć więcej. A już szczególnie interesują się templariuszami, o których nowatorskich przedsięwzięciach i bogactwie po dziś dzień krążą legendy. Smaczku dodaje fakt, że to templariuszy można uznać za prekursorów nowoczesnej bankowości i kart kredytowych…

Trzeba odnotować, że autor to z zawodu historyk. Zgłębił temat zanim przystąpił do pisania „Skarbów templariuszy”. Dzięki temu jego narracja jest misternie skonstruowana, przemyślana i niezmiernie wciągająca. Dzięki mistrzowsko prowadzonej fabule czytelnik staje się naocznym świadkiem intryg toczących się w Królestwie Jerozolimskim, bierze udział w walkach o władzę, dowiaduje się, jakie intencje przyświecały inicjatorom wypraw krzyżowych. Doskonale zazębiające się poszczególne elementy powodują, że „Skarb templariuszy” to książka, od której trudno się oderwać. Więcej – gratka dla zwolenników literatury pięknej w najlepszym wydaniu.

Lewicki głównym bohaterem czyni Hugona z Payens – założyciela, a zarazem pierwszego wielkiego mistrza Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona w latach 1118-1136. W Jerozolimie spotyka on Judejczyka Poncjusza (!), który odziedziczył bezcenny dar: szatę Zbawiciela… Co wyniknie z tego spotkania? Odpowiedź w książce.

 

 

Skarb templariuszy

Giennadij Lewicki

Strony: 344

Format: 14,5 x 20,5 cm

ISBN: 978-83-7797-035-5

Oprawa: broszurowa

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

 

 

Kategorie: Literatura