Klub Proza: spotkanie z Dorotą Masłowską

Klub Proza: spotkanie z Dorotą Masłowską

Przegląd

Już w czwartek 18 października we wrocławskim klubie Proza z czytelnikami spotka się Dorota Masłowska. Wielokrotnie nagradzana pisarka, dramatopisarka i felietonistka w rozmowie z Irkiem Grinem opowie o swojej najnowszej książce „Inni ludzie”. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się XXVIII Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka – prawdziwa gratka dla fanów poezji i dla młodych twórców.

Przed nami wyjątkowa odsłona odbywającego się w Prozie (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek) cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” – autorskiego projektu Irka Grina (dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, wydawcy, menadżera kultury, pisarza). Bohaterką październikowego spotkania będzie Dorota Masłowska – pisarka wielokrotnie nagradza i uwielbiana przez czytelników. Autorka książek i sztuk teatralnych, felietonistka odwiedzi Prozę 18 października o 19:00, by opowiedzieć o swojej najnowszej książce „Inni ludzie” (Wydawnictwo Literackie).

Dorota Masłowska urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Jej debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” zdobyła duży rozgłos i została nagrodzona Paszportem „Polityki”. W 2006 roku za „Pawia Królowej” Masłowska otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Jest także autorką wystawianych na całym świecie dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest” oraz felietonistką „Dwutygodnika”; pisane tam przez nią teksty ukazały się w 2017 w zbiorze „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia. W czerwcu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej nowa głośna powieść-poemat pt. „Inni ludzie”.

Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna.

W trakcie spotkania będzie można kupić książki Doroty Masłowskiej, które zapewni krainaksiazek.pl. Wstęp wolny. Partnerem cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” jest Tauron Polska Energia SA.


Tydzień później w czwartek
25 października o 18:00 w klubie Proza odbędzie się, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, XXVIII Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka. Udział w nim mogą wziąć twórcy do 35 roku życia. Poetki i poeci prezentują swoje utwory przed publicznością na żywo, w puli nagród 2400 złotych. W przerwie imprezy odbędzie się spotkanie z pisarką Martą Fox w ramach 1073. „Czwartku Literackiego”. Wstęp wolny.

W niedzielę 21 października o 19:00 klub Proza zamieni się w kino. Można będzie obejrzeć kolejny seans w ramach cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów”. Tym razem zobaczymy film Joela Coena. Wstęp wolny.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza