„Brytyjska drukarnia książkowa CPI Group inwestuje w cyfrową maszynę inkjetową Jet Press 720S”

Przegląd

Drukarnia dziełowa CPI Group to kolejny brytyjski użytkownik cyfrowej maszyny inkjetowej Jet Press 720S firmy Fujifilm. Wśród argumentów przemawiających za tą niedawną inwestycją kierownictwo CPI Group wymienia przede wszystkim wysoką jakość, atrakcyjny wskaźnik wykorzystania urządzenia oraz dokładne pasowanie.

Przy maszynie Jet Press 720S stoi Jamie Stanborough – dyrektor operacyjny CPI Books

W skład CPI Group wchodzi obecnie siedemnaście zakładów poligraficznych rozsianych po całej Europie, z czego siedem działa na terenie Wielkiej Brytanii. W jednej z nich, zlokalizowanej w Croydon (południowej dzielnicy Londynu), produkowane są okładki do książek. Od lipca br. zakład jest wyposażony w cyfrową maszynę inkjetową Jet Press 720S, która służy tu do wykonywania niskonakładowych obwolut, okładek oraz ilustrowanych rozdziałów książek. Jak zapewnia kierownictwo drukarni, urządzenie gwarantuje maksymalną jakość i niezawodność.
„Maszynie Jet Press 720S przyglądaliśmy się od kilku lat – mówi Jamie Stanborough, dyrektor operacyjny CPI Books. – Kiedy zaś zapadła decyzja o skoncentrowaniu się w Croyden na drukowaniu książek, stało się jasnym i oczywistym, że największym wyzwaniem będzie obsługa rosnącej ilości zleceń niskonakładowych. Dotychczas użytkowane przez nas maszyny cyfrowe przenieśliśmy do CPI Colour – pobliskiej, siostrzanej drukarni komercyjnej. W nich będziemy realizować wszystkie prace z szeroko rozumianego akcydensu. Dzięki temu zakład w Croyden będzie mógł w pełni skupić się na produkcji dziełowej”.
„Co istotne, stanowi on nasze centrum druku kolorowego, obsługujące wszystkie brytyjskie introligatornie należące do CPI. Posiadamy tu sześć maszyn offsetowych oraz pełną gamę sprzętu do prepressu i wykańczania. Każdego tygodnia do sześciu naszych introligatorni dostarczamy stąd około 3 mln obwolut i okładek. Są wśród nich okładki do znanych książek jak serie „Harry Potter” czy „Gra i tron” oraz tytułów autorstwa renomowanych pisarzy takich jak David Williams czy Sarah J. Mass” – kontynuuje Jamie Stanborough.

Jak dodaje dyrektor operacyjny drukarni w Croydon, większość z nich jest drukowana w technice offsetowej, jednak wydawcy coraz częściej rezygnują z wysokich stanów magazynowych, poszukując sposobów na częstszą realizację niższych nakładów: „Tu maszyna Jet Press sprawdza się znakomicie. Zbieżność kolorystyczna z wydrukami z offsetu jest tu niezachwiana, a stabilność barw – wręcz wyjątkowa. Dzięki tej maszynie jesteśmy pewni na 100%, że dodruki wykonane po miesiącach, a nawet latach będą wiernie oddawać wygląd oryginału. Idealne pasowanie kolejnych stron pozwala na aplikowanie specjalistycznych uszlachetnień bez jakiegokolwiek ryzyka. Z kolei znakomity wskaźnik realnego wykorzystania maszyny to de facto informacja, że Jet Press jest w stanie obsłużyć więcej zleceń niż szybsze od niej urządzenia cyfrowe. Na uwagę zasługuje jej stabilna konstrukcja, a rozwiązanie to w dużym stopniu funkcjonuje jak maszyna offsetowa, co wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom”.

Chris Broadhurst, dyrektor generalny Fujifilm UK, dodaje: „Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na prace niskonakładowe, firma CPI potrzebowała maszyny cyfrowe,j oferującej odpowiednią stabilność kolorystyczną, idealne pasowanie w kolejnych arkuszach oraz wyjątkową jakość. Jet Press 720S to sprawdzone „w boju” rozwiązanie, wdrożone obecnie w ponad 100 przedsiębiorstwach poligraficznych z całego świata. Biorąc pod uwagę trzy wymienione przeze mnie parametry, maszyna ta okazała się zdecydowanym liderem rynkowym. Jest nam bardzo miło, że jej zalety dostrzegło także kierownictwo CPI. W branży dziełowej obserwuje się trend w kierunku obniżania nakładów, więc dołożymy wszelkich starań, by dostarczona niedawno maszyna Jet Press przyniosła tej firmie jak najwięcej korzyści”.

 

(PAI)

Kategorie: Poligrafia
Tagi: CPI