17-zespołowa maszyna Koenig & Bauer w zakładzie firmy Amcor w Łodzi

Przegląd

Globalny koncern opakowaniowy Amcor realizując kolejną inwestycję w swoim zakładzie w Łodzi – był nią zakup 17-zespołowej pełnoformatowej maszyny offsetowej firmy Koenig & Bauer – zwiększył elastyczność swojej produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych. Łódzki zakład, wchodzący w skład dywizji Specialty Cartons i zatrudniający ponad 500 osób, zajmuje się drukowaniem, uszlachetnianiem i przetwarzaniem opakowań kartonowych, obsługując klientów z całego regionu.

Od lewej: Jacek Dąbrowski (KBA CEE), Rafał Janas (Amcor), Jan Korenc (KBA CEE), Sławomir Janczarek (Amcor), Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Tomasz Mansfeld (Amcor), Sylwester Piec (KBA CEE)

„Czujemy się wygranymi, gdy nasi klienci realizują zamierzone wzrosty oraz cele operacyjne – mówi Laurel Spencer, wiceprezes ds. sprzedaży i komercjalizacji produktu Amcor Specialty Cartons (ASC). – Oczekują oni elastyczności i krótszych terminów dostaw, bez kompromisów pod względem jakości. Nowa maszyna zainstalowana w naszym zakładzie w Łodzi pomoże nam sprostać tym wymaganiom”.

Maszyna Koenig & Bauer drukuje w dziesięciu kolorach w technologii konwencjonalnej oraz UV; umożliwia też uszlachetnianie – przy użyciu różnych lakierów (m.in. UV) – w trzech wieżach lakierujących. Inwestycja w Łodzi to kontynuacja udanych – jak podaje firma Amcor – wdrożeń maszyn w podobnych konfiguracjach, zainstalowanych w zakładach w Apodaca (Meksyk) i Rickenbach (Szwajcaria).
„Jest dla nas ważne, że możemy dostarczyć klientom opakowania o wysokiej jakości, stanowiące bezkonkurencyjną wartość samą w sobie – dodaje Rafał Janas, Offline Operations Manager w łódzkim zakładzie firmy Amcor. – Obecnie nowa maszyna jest obsługiwana przez dwanaście osób, pracujących na cztery zmiany – wszystko po to, by sprostać temu wyzwaniu”.
Przed jej wdrożeniem operatorzy firmy Amcor zostali przeszkoleni przez specjalistów Koenig & Bauer. W codziennej eksploatacji tego urządzenia firma jest wspierana przez zakład produkcyjny w Radebeul. To przekłada się m.in. na szybką dostawę części zamiennych oraz wydajną obsługę serwisową.
Jan Korenc – prezes KBA CEE, wyraża zadowolenie z poziomu współpracy pomiędzy obiema firmami: „Cieszymy się, że Amcor zdecydował się na wdrożenie kolejnej z naszych maszyn w swoim łódzkim zakładzie. Firma ta jest już użytkownikiem tym.in. jednej z najdłuższych na świecie konfiguracji pełnoformatowych, dedykowanych produkcji opakowań kartonowych, zainstalowanej w Rickenbach w Szwajcarii. Mamy nadzieję, że jej nieco krótsza „siostra” w Łodzi będzie sprawować się równie bezawaryjnie przez wiele lat”.

Zakup maszyny przez firmę Amcor zwiększył elastyczność realizowanej przez nią produkcji i zapewnił klientom z Europy Zachodniej lepszy dostęp do wysokojakościowych opakowań kartonowych


Dostarczona tu maszyna to Rapida 106-LTT-10-LTTL SPC ALV3, podniesiona o 450 mm z myślą o przetwarzaniu wysokich stosów i wyposażona w pakiet CX do zadrukowywania podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Cechuje ją wysoki stopień automatyzacji, na który składają się m.in.: nakładanie non-stop (zintegrowane z systemem logistyki stosu), niezależne napędy cylindrów płytowych SPC, system kamer do wstępnego ustawiania pasowania PlateIdent, systemy mycia CleanTronic Synchro czy symultaniczne systemy mycia wałków DriveTronic SRW. Nad właściwym transportem arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu czuwa dedykowany system kamer. Z kolei z myślą o szybszej zmianie farby wyposażono ją w kałamarze farbowe EasyClean o specjalnym powleczeniu. W części związanej z uszlachetnianiem i suszeniem inline producent wymienia takie elementy jej wyposażenia jak: urządzenie do podgrzewania lakierów, cyrkulator do zastosowania specjalnych rodzajów lakierów, wodno-glikolowe systemy chłodzenia, różne rodzaje systemów suszenia VariDry Blue (IR/TL/UV) oraz funkcję elastycznej zmiany systemów suszenia pośredniego. Operator maszyny ma do dyspozycji stanowisko kierowania ErgoTronic z ekranem wielkoformatowym, systemem kontroli nafarbienia ErgoTronic ColorControl + Lab, systemami protokołowania QualityPass, systemem kontroli i regulacji nafarbienia inline oraz inspekcji arkuszy – QualityTronic Professional. Obsługę maszyny wspiera system zarządzania produkcją QualiTronic Professional. Warto dodać, że nowa Rapida jest też dostosowana do opcjonalnego wdrożenia modułu do tłoczenia folią na zimno, również pracującego w trybie inline.

O firmie Amcor
Amcor to globalny lider w projektowaniu i produkcji wysokiej jakości opakowań na żywność, napoje, farmaceutyki, urządzenia medyczne, środki opieki domowej i osobistej i inne wyroby. Firma współpracuje z czołowymi graczami rynkowymi z całego świata nad tworzeniem rozwiązań chroniących ich produkty oraz korzystających z nich konsumentów, wspieraniem procesu różnicowania marek oraz udoskonalaniem łańcucha sprzedaży poprzez dostarczanie szerokiego portfolio produktów: opakowań giętkich, kontenerów, specjalistycznych kartonów, pudeł oraz usług z nimi związanych. Amcor zatrudnia na całym świecie ponad 33 tys. osób i generuje ponad 9 mld USD przychodów ze sprzedaży, działając w ponad 200 lokalizacjach i ponad 40 krajach. Polski zakład Amcor Specialty Cartons w Łodzi zatrudnia ponad 500 osób. Uruchomiony został w 1994 roku. Obecnie na powierzchni 15,6 tys. m2 mieszczą się tu dwa nowoczesne działy produkcji i trzy magazyny. Zakład jest wyposażony w maszyny drukujące w technikach offsetowej i rotograwiurowej, trzy maszyny HFS, jak również urządzenia do cięcia i wykrawania. Jak zapewnia firma, dynamiczny rozwój całej organizacji na przestrzeni ostatnich 20 lat umożliwił zatrudnienie i rozwój mieszkańców z Łodzi i okolic. Amcor stale rozwija i inwestuje w swój polski zakład, będąc – jak zapewnia – jednym z największych pracodawców w regionie. W zakładzie wdrażane są praktyki zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju, wychodzące – w założeniach firmy – naprzeciw oczekiwaniom środowiska i społeczności, w jakiej ona funkcjonuje.

 

Kategorie: Poligrafia