Polski rynek poligraficzny liderem podsumowanie roku 2017

Przegląd

Polski sektor poligraficzny pod względem przychodów  (3,38 mld euro) jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej i zajmuje 7. miejsce w Unii Europejskiej (awans o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją badania).- wynika z badania KPMG.

za bractwogutenberga.pl RYNEK-POLIGRAFICZNY W POLSCE

Z badania przeprowadzonego przez KPMG wynika, że w ubiegłym roku polski sektor poligraficzny sprzedał najwięcej towarów spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, za kwotę 15,4 mld zł. Prognozy mówią o wzroście w tym roku o 4,4 proc., do poziomu 16,1 mld zł .

za bractwogutenberga.pl RYNEK-POLIGRAFICZNY W POLSCE

Polski sektor poligraficzny stawia na eksport. W latach 2011-2016 wzrósł on nominalnie o 116 proc., a sam rok 2016 przyniósł wzrost o 11,5 proc., osiągając poziom 9,42 mld zł (dane Eurostatu). W 2017 r. firmy poligraficzne wyeksportowały za granicę 25,2% swojej całej produkcji. Krajami najczęściej importującymi wyroby polskiego przemysłu poligraficznego są m.in. Niemcy, Francja, Belgia i Szwajcaria.

„Przedsiębiorstwa poligraficzne w Polsce w perspektywie nadchodzących 2-3 lat planują duże inwestycje. Ponad 8 na 10 firm (81% wskazań) w najbliższym czasie planuje połączyć się lub przejąć inny podmiot z branży. Podobna liczba organizacji (80% wskazań) planuje w perspektywie 2-3 lat otworzyć nowy oddział. Ważnym elementem strategii są plany związane bezpośrednio z funkcjonowaniem firmy – 71% respondentów deklaruje chęć zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa. Taki sam odsetek organizacji zamierza znaleźć nowych dostawców oraz zakupić nowe technologie.

 

źródło: money.pl

 

Kategorie: Poligrafia, Rynek Polski