10 rocznica śmierci Williama Whartona – niekwestionowanej gwiazdy literatury lat 90. tych w Polsce

Przegląd

29 października przypada dziesiąta rocznica śmierci autora słynnego Ptaśka, pozwalamy sobie na chwilę zadumy i wspominamy Williama Whartona – najpopularniejszego zagranicznego pisarza lat 90. w Polsce.

William Wharton, a właściwie Albert William du Aime urodził się w 1925 roku. W czasie drugiej wojny służył w piechocie w Normandii, kilkakrotnie był ranny. Wrócił do USA jako weteran wojenny. W 1960 r. wraz z rodziną przeniósł się do Francji, gdzie utrzymywał się z malowania obrazów. Życie Whartonów było mało konwencjonalne – w latach 60. mieszkali na barce na Sekwanie, a w 70. – w starym młynie w Burgundii. Wszystkie te wydarzenia autor opisał w swoich książkach.

W wieku 54 lat opublikował swoją pierwszą powieść Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Do zwiększenia popularności pisarza przyczyniła się także nagrodzona w Cannes ekranizacja tej powieści w reżyserii Alana Parkera (w rolach głównych Matthew Modine i Nicolas Cage). Filmowych adaptacji doczekały się także dwie inne książki autora Tato oraz W księżycową jasną noc.

 

Spod pióra Williama Whartona wyszły też takie bestsellery, jak: Spóźnieni Kochankowie, Franky Furbo, Dom na Sekwanie czy Niezawinione śmierci, które pomimo upływu czasu nie straciły na atrakcyjności i wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

 

 

W latach 90. i na początku XXI wieku pisarz odwiedził Polskę aż dziesięć razy, podczas swoich wizyt spotykał się z tysiącami czytelników. Według „Rzeczpospolitej” i „Notesu Wydawniczego” jego książki 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku – jest pod tym względem rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce.

 

Po raz pierwszy William Wharton przyjechał do naszego kraju w 1995 roku. Po kilku dniach rozdawania autografów musiał obandażować prawą rękę. Pytany o powód tak wielkiej popularności swoich książek Wharton odpowiadał, że poruszają one uniwersalne sprawy dotyczące każdego człowieka na świecie. „Staram się w nich podpowiadać, jak znaleźć w życiu miłość. Ona nadaje życiu sens” – mówił w jednym z wywiadów.

 

Zdarzało się, jak wspomina prezes REBISU Tomasz Szponder, że „trzeba było go bronić  przed wyrazami uwielbienia ze strony fanów, jak wtedy w Centrum Kultury w Katowicach, gdzie organizatorzy trochę zlekceważyli nasze ostrzeżenia, co się może stać, i tłum żądnych autografu czytelników przyparł nas do ściany ogromnym stołem”.

 

Dom Wydawniczy REBIS opublikował 19 powieści Williama Whartona, łączny nakład jego książek w naszym wydawnictwie przekroczył 1,6 miliona egzemplarzy, a łącznie z innymi wydawnictwami wyniósł do 2,1 miliona egzemplarzy!

 

Ogółem w od 1993 roku do października 2018 nasza firma wydała 266 nakładów 19 jego książek, które pojawiły się w serii z Salamandrą i jednego albumu z reprodukcjami obrazów.

 

Odpowiednio:

Ptasiek (41 nakładów)

Tato (19)

W księżycową jasną noc (9)

Stado (21)

Spóźnieni kochankowie (47)

Franky Furbo (13)

Werniks (18)

Wieści (9)

Niezawinione śmierci (13)

Dom na Sekwanie (13)

Opowieści z Moulin du Bruit (11)

Szrapnel (8)

Historie rodzinne (5)

Al. (8)

William Wharton. Album (1)

Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy (6)

Nigdy, nigdy mnie nie złapiecie (3)

Niedobre miejsce (5)

Nie ustawaj w biegu (4)

Rubio (12)

 

Kategorie: Literatura, Wydarzenia