Klub Proza: Maria Hawranek, Szymon Opryszek, Abelard Giza, Jacek Stramik i Adam Zagajewski

Klub Proza: Maria Hawranek, Szymon Opryszek, Abelard Giza, Jacek Stramik i Adam Zagajewski

Przegląd

Koniec października i pierwsze dni listopada będą w klubie Proza pełne literatury. O Urugwaju, który zaprzecza wszelkim stereotypom o państwach Ameryki Południowej, opowiedzą Maria Hawranek i Szymon Opryszek – autorzy reportażu „Wyhoduj sobie wolność”. Pełen humoru wieczór zapewnią Adelard Giza i Jacej Stramik, a poetycką refleksję Adam Zagajewski. Będzie można poznać także twórczość regionalnych pisarzy z Głogowa i okolic. Do Prozy warto udać się także z okazji Halloween na specjalny filmowy wieczór z horrorami.

Już w najbliższy piątek 26 października o 18:00, po kilku miesiącach przerwy, wraca do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) cykl Dorzecza, czyli spotkania z pisarzami z regionu. Karol Maliszewski – kurator cyklu, krytyk literacki, prozaik i poeta, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, od wielu lat zaangażowany w dialog z autorami skupionymi we wspólnotach lokalnych, tym razem przybliży nam głogowskie środowisko literackie. Swoją twórczość zaprezentują: Piotr Mosoń, Krzysztof Jeleń, Tadeusz Kolańczyk, Henryk Adamczyk, Stefan Górawski, Katarzyna Swędrowska, Edward Derylak. Współorganizatorem Dorzeczy jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Nowy tydzień można rozpocząć od spotkania z reportażem. W poniedziałek 29 października o 18:30 odbędzie się rozmowa wokół książki „Wyhoduj sobie wolność” (Wydawnictwo Czarne). Autorzy – Maria Hawranek i Szymon Opryszek – opowiedzą czytelnikom o Urugwaju, który zaprzecza wszystkim stereotypom o państwach Ameryki Południowej. Urugwaj jest jak puzzel z innej układanki, który nie pasuje do reszty kontynentu. Choć ten kraj zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji i mieszka w nim zaledwie trzy i pół miliona ludzi, istotnie różni się od sąsiadów. „Wyhoduj sobie wolność” to reporterska opowieść o niezwykłym eksperymencie społecznym i otwarte pytanie o granice dla marzycieli i wizjonerów, próbujących wykuwać nowy, lepszy świat. Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska. Wstęp wolny.

Dzień później, we wtorek 30 października, odbędzie się spotkanie z dwójką komików, Abelardem Gizą (Kabaret Limo) i Jackiem Stramikiem (Smucikoń, Komik out Stramika), którzy razem napisali nieco szaloną książkę „Łapy precz od żartów” (Wydawnictwo Wielka Litera). Przygotujcie się na mieszankę czarnego humoru, jadowitej ironii oraz łamanie granic smaku i przyzwoitości. Rozmowę poprowadzi Kamil Śmiałkowski. Wstęp wolny.

Trochę zabawnie, ale przede wszystkim nieco strasznie będzie w Prozie w Halloween, w środę 31 października. Klub szykuje halloweenowy wieczór filmowy, podczas którego obejrzymy dwa straszne filmy-niespodzianki (można spodziewać się krwawych horrorów i thrillerów). Wstęp na filmy jest bezpłatny, pierwszy obejrzymy już o 19:00, drugi około 20:30. Tego wieczoru w barze Prozy będzie można skosztować halloweenowych przekąsek, a wszystkie osoby w przebraniach mogą liczyć na atrakcyjne rabaty.

Kinomani powinni zajrzeć do Prozy także w niedzielę 28 października o 19:00 na kolejny seans z cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oskarów”. Ostatni niedzielny wieczór października spędzimy w towarzystwie Oliviera Stone’a. Wstęp wolny.

Warto już dziś zaznaczyć w kalendarzu pierwsze listopadowe spotkanie z literaturą. Będzie to wieczór z poezją Adama Zagajewskiego, który odbędzie sie w Prozie 7 listopada o 18:00 w ramach „Salonów Silesiusa”. Tym razem gościem profesora Andrzeja Zawady, przewodniczącego jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, będzie Adam Zagajewski, wybitny poeta, eseista i tłumacz, czołowy przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, jeden z najchętniej tłumaczonych polskich poetów i laureat wielu prestiżowych nagród. W trakcie spotkania będzie można kupić książki Adama Zagajewskiego, które zapewni krainaksiazek.pl. Wstęp wolny. Organizatorami cyklu są Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury. Darczyńcą Salonów Silesiusa jest Fundacja Orlen – dar serca.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza