Proza nieobca – start konkursu literackiego i nowej serii Wydawnictwa Warstwy

Przegląd

Z dniem 3 września wystartował konkurs prozatorski organizowany przez Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy, w którym nagrodą jest możliwość wydania książki w nowej serii Warstw – Proza nieobca. Tego samego dnia swoją premierę miała też powieść otwierająca serię – Tak blisko Wiesława Waszkiewicza.

Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno tych debiutujących, jak i pisarek bądź pisarzy, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Organizatorzy nie narzucają tematyki, nie stawiają ograniczeń gatunkowych, przygotowali za to kilka wytycznych:
– wysyłać można na powieści bądź zbiory opowiadań
– nadsyłane teksty powinny być utworami premierowymi (dopuszczalne są wcześniejszą publikacje fragmentów stanowiące nie więcej niż 10% całości)
– teksty muszą być literaturą współczesną
– akcja powieści bądź opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem

Organizatorzy na powieści i zbiory opowiadań czekają do 31 stycznia 2019 roku. Teksty wysyłać można na adres mailowy: konkurs@wydawnictwowarstwy.pl.

Laureatkę bądź laureata, których poznamy do końca maja 2019 roku, wskaże Jury w składzie:
Urszula Glensk – krytyczka literacka i historyczka literatury, prof. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicystka m.in. „Nowych Książek”.
Irek Grin – menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
Paweł Mackiewicz – krytyk literacki i historyk literatury, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Publicysta m.in. „Odry”.
Justyna Sobolewska – dziennikarka, krytyczka literacka, jurorka wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Pracowała w działach kulturalnych „Przekroju” i „Dziennika”. Obecne jest dziennikarką „Polityki”. Stale współpracuje z TVP Kultura.
Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka i prozaiczka, krytyczka literacka oraz kuratorka programu literackiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Felietonistka „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu”.

Tak blisko na początek Prozy nieobcej
Ogłoszeniu konkursu towarzyszy premiera najnowszej książki Wydawnictwa Warstwy – Tak blisko Wiesława Waszkiewicza, która otwiera serię Proza nieobca. Napisana ze swadą i barwnym językiem powieść autorstwa mieszkającego we Wrocławiu pisarza przybliża polsko-niemiecką historię Dolnego Śląska, przypomina zapachy i kształty PRL-u, a przede wszystkim opowiada historię Juliusa Stillera, szwajcarskiego spadkobiercy fortuny, który, wbrew wszelkiej logice, porzuca życie na Zachodzie i decyduje się zamieszkać w siermiężnej rzeczywistości Polski Ludowej.

Spotkanie z autorem wokół premiery powieści Tak blisko, które poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało, odbędzie się 18 września 2018 o godz. 19:00 w Klubie Proza(Przejście Garncarskie 2, II piętro).

O serii Proza nieobca:
Proza nieobca to nowa seria prozatorska wydawnictwa Warstwy, którą otwiera powieść Tak blisko Wiesława Waszkiewicza (wrzesień 2018). W skład serii będą wchodzić książki polskie oraz zagraniczne (w październiku 2018 premiera Sagi lwowskiej ukraińskiego pisarza Petro Jacenki), zarówno debiuty, jak i dzieła autorstwa uznanych pisarek i pisarzy. Stawiamy na literaturę nieszablonową, dynamiczną i nowoczesną. Chcemy, by wydawane w serii pozycje dotykały spraw istotnych i aktualnych, mówiły o współczesnej Polsce, Europie i świecie. By były czytelnikom nieobce.
Więcej informacji o konkursie i nowościach wydawniczych Wydawnictwa Warstwy można przeczytać na stronach: www.wydawnictwowarstwy.pl lub www.domliteratury.wroc.plbądź odwiedzając konto Warstw na Facebooku.

Kategorie: Wydarzenia