Nowe rozwiązanie do produkcji fleksograficznych form drukowych
Przegląd
- Typ: Poligrafia
Kodak poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty kolejnego rozwiązania z serii Flexcel NX. Jest to zintegrowany, wolny od rozpuszczalników i lotnych związków organicznych (VOC) system do wytwarzania fleksograficznych form drukowych – Kodak Flexcel NX Ultra. Jak zapewnia producent, rozwiązanie to umożliwia wykonanie gotowej do założenia na maszynę formy w ciągu niespełna godziny.
Jak podkreśla Kodak, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat technologia Flexcel NX zrewolucjonizowała branżę druku fleksograficznego, oferując rozwiązania o bardzo wysokiej jakości i wydajności, przynoszące korzyści wszystkim podmiotom zaangażowanym w łańcuch dostaw produktu opakowaniowego. Obecnie w portfolio firmy pojawia się kolejny innowacyjny system – Kodak Flexcel NX Ultra Solution. Jest on rezultatem ciągłych prac badawczo-rozwojowych, jakie Kodak realizuje z myślą o dalszym rozwoju techniki fleksograficznej, która również poczyniła w ostatnich latach znaczący postęp.
Kolejny etap w rozwoju technologii Flexcel NX
Jak zapewnia producent, Flexcel NX Ultra Solution oferuje ten sam, niezmiennie wysoki poziom zachowania w druku, z jakich od lat znane są płyty Flexcel NX. W wolnym od rozpuszczalników i lotnych związków organicznych, bazującym na wodzie procesie wytwarzane są formy drukowe gotowe do założenia na maszynę. Wszystko to – jak podaje Kodak – dzieje się w ciągu zaledwie godziny. W rezultacie użytkownik otrzymuje czyste, umożliwiające stabilną produkcję poligraficzną formy drukowe, dedykowane zwłaszcza produkcji wysokonakładowej.
System bazuje na innowacyjnej, zgłoszonej do opatentowania przez Kodak technologii Kodak Ultra Clean. Firma zapewnia, że Flexcel NX Ultra Solution to pierwsze na rynku wodne rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie stabilnej, wysokojakościowej formy fleksograficznej, a przy tym niewymagające częstej konserwacji.
„Kodak wprowadził na rynek fleksograficzny szereg innowacji technicznych i technologicznych, które pomagają naszym klientom w realizacji wzrostów i osiąganiu sukcesów rynkowych. Wciąż koncentrujemy się na podejmowaniu wyzwań, przed jakimi stoi branża, nawet tych bardzo wymagających i złożonych. Technologia Kodak Ultra Clean umożliwia rozwiązanie fundamentalnego problemu „niestabilności”
związanej z tradycyjnym procesem obróbki płyt fleksograficznych z wykorzystaniem wody. Zarazem pozwala ona drukarniom na pełne wykorzystanie przewag, jakie oferuje nasza wiodąca technologia produkcji form drukowych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu rozpuszczalnika z całego procesu” – mówi Chris Payne, prezes Flexographic Packaging Division w firmie Kodak. – Flexcel NX Ultra 35 Solution to pierwsze rozwiązanie, bazujące na technologii Ultra NX, dostępne w wersji komercyjnej. Jej zręby pokazaliśmy przed dwoma laty podczas targów drupa. Od tamtej pory przechodziła ona szeroko zakrojone testy beta u naszych klientów, w niezwykle wymagającym środowisku produkcji. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym, że możemy zaoferować branży kolejne niezawodne rozwiązanie technologiczne. W tym przekonaniu utwierdzają nas pozytywne doświadczenia pierwszych jego użytkowników”.
Płyty Flexcel NX Ultra w bieżącej produkcji u uczestników testów beta
Jedną z pierwszych firm, w jakiej nowe płyty, bazujące na technologii Ultra NX, wdrożono w codziennej produkcji, była amerykańska firma G3 Enterpsrise. To specjalizujące się w produkcji etykiet na wino przedsiębiorstwo realizuje w ciągu roku ponad 8000 zleceń. Kilka lat temu płyty termiczne zastąpiono tu technologią Kodak Flexcel NX, zaś niedawno – NX Ultra. Mówi Matt Gauthier, Prepress & Customer Service Manager w firmie G3 Enterprise: „Za sprawą płyt marki Kodak możemy wydrukować w zasadzie każdą etykietę, ale ważna jest też możliwość szybkiego wykonania pojedynczej formy drukowej. Zwłaszcza, gdy akurat gości u nas klient zatwierdzający pracę. Technologia NX Ultra to świetna sprawa, gdyż oferując tę samą wysoką jakość pozwala na uzyskanie gotowej formy w krótszym czasie. W razie potrzeby możemy dokonać niezbędnych zmian i szybko wykonać oraz założyć na maszynę nową płytę, dotrzymując terminu zakładanego przez klienta. Podsumowując, efekty z użytkowania systemu NX Ultra są bardzo zadowalające”.
Innym uczestnikiem testów beta tej nowej technologii była drukarnia IGT z Florydy, specjalizująca się w produkcji kuponów loteryjnych. Mówi Rob Anderson, odpowiedzialny w niej za planowanie i produkcję: „W naszej drukarni wdrażamy politykę zrównoważonego rozwoju. Zatem argument, że NX Ultra to rozwiązanie uwzględniające zmywanie płyt z zastosowaniem wody, eliminujące z procesu rozpuszczalnik, był dla nas bardzo ważny. Nasi operatorzy maszyn fleksograficznych również bardzo cenią sobie płyty firmy Kodak. Zauważają różnicę w jakości punktu oraz w reprodukcji winietek czy detali. Ich zdaniem wszystko wygląda czyściej i jest bardziej esencjonalne, co znacząco ułatwiło im pracę. Obecnie możemy wykonywać formy drukowe szybciej, a przy tym w bardziej proekologiczny sposób, zbieżny z realizowaną przez nas „zieloną” polityką. Technologia NX Ultra sama w sobie została zapowiedziana i niejako obiecana przez firmę Kodak. Okazało się, że ten producent jest prawdziwym partnerem we współpracy”.
Rozwiązanie kompletne
W skład Kodak Flexcel NX Ultra Solution wchodzą: znany z wielu wdrożeń na całym świecie, sprawdzony system Flexcel NX, nowa wywoływarka Flexcel NX Ultra Processing System oraz nowa płyta Flexcel NX Ultra Plate. Tym samym Kodak oferuje swoim klientom pełne rozwiązanie do produkcji fleksograficznych form drukowych. W ramach kompletnego procesu umożliwia on naświetlanie, zmywanie, suszenie i finalną obróbkę płyty. Jak zapewnia producent, użytkownik otrzymuje do dyspozycji niezawodny system, oferujący zautomatyzowane cykle zmywania.
W płytach Flexcel NX Ultra zastosowano znaną z wcześniejszych rozwiązań marki Kodak płaską strukturę górnych punktów. Są przy tym w pełni kompatybilne z technologią Kodak NX Advantage oraz opatentowanym przez firmę rozwiązaniem Advanced Edge Definition, pozwalającym na precyzyjną kontrolę nanoszenia farby na skrajne fragmenty drukowanego obrazu i umożliwiającym uzyskać – jak podaje producent – bardzo wysoką jakość i wydajność procesu produkcyjnego. Płyty oferowane będą w dwóch wariantach grubości – 1,14 mm i 1,7 mm. Zdaniem firmy Kodak są one optymalnym materiałem eksploatacyjnym przy produkcji etykiet, opakowań tekturowych oraz giętkich, realizowanych z zastosowaniem techniki fleksograficznej.
Pierwszym komercyjnie dostępnym rozwiązaniem z nowej serii będzie system Kodak Flexcel NX Ultra 35 Solution, obsługujący płyty w maksymalnym formacie 889 x 1219,2 mm. Pierwsze jego dostawy są planowane w 1. kwartale 2019 roku, początkowo do klientów z rynku północnoamerykańskiego.
Fot.: Kodak
(PAI)