Klub Proza: Krzysztof Rudowski oraz jesienna edycja Bookowiska

Klub Proza:  Krzysztof Rudowski oraz jesienna edycja Bookowiska

Przegląd

Już dzisiaj 19.09.2018 o godz. 19:00 odbędzie się w Prozie spotkanie z Jakobem Mansztajnem. Będzie to pierwsza powakacyjna odsłona cyklu Salon Silesiusa, który przez cały rok przygotowuje wrocławian do spotkania z dobrą poezją podczas majowego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Jakobe Mansztajn (rocznik 1982) jest poetą i blogerem (jakobe.art.pl), a także twórcą popularnych formatów internetowych (m.in. Make life harder). To także laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku za tom „Wiedeński high life” (Portret, 2009). W 2014 ukazał się jego drugi tom poetycki – „Studium przypadku”. Jego poezja znalazła się w zbiorze „Znowu pragnę ciemnej miłości” (W.A.B., 2018). Twórczość Mansztajna tłumaczona była m.in. na angielski, białoruski, hebrajski, niemiecki. Jest także współautorem książek „Make Life Harder” oraz „Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też”. Rozmowę z poetą poprowadzą wspólnie profesor Andrzej Zawada (historyk literatury, krytyk, eseista, a także od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius) oraz Irek Grin (wydawca, menadżer kultury, pisarz, pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury). Podczas spotkania będzie można kupić książki Jakoby Mansztajna. Wstęp wolny.

Ostatni tydzień września w klubie Proza to przede wszystkim okazja do spotkania z pisarzem i muzykiem jazzowym Krzysztofem Rudowskim, którego książka „Konstelacje” ma właśnie premierę we Wrocławskim Wydawnictwie Warstwy. Z kolei w sobotę 29 września w Przejściu Garncarskim odbędzie się jesienna edycja Bookowiska.

Już w czwartek 27 września o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się premiera najnowszej książki Krzysztofa Rudowskiego pt. „Konstelacje”, która ukazała się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy. To fabularny zapis „wielkich pytań”, postawionych w niewielkich miniaturach literackich, prozaicznych scenach z życia, przedstawionych w dialogach, szczegółach i migawkach. Zza tych skromnych fragmentów, połączonych wiotką linią sensów, losów i życiorysów, wyłania się obraz rodziny wrzuconej w historię, tę wielką, i tę małą – trwającą póki co bez końca. Śledzimy opowieść skonstruowaną z konstelacji ludzkich istnień i przypadkowych życiorysów. Krzysztof Rudowski (rocznik 1960) jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, projektantem konstrukcji stalowych. Aktywny również jako muzyk jazzowy (trąbka, EWI 5000), grał w kwartecie pioniera polskiego jazzu Władysława Jagiełły, a także współtworzył zespół Poszukiwacze Zaginionej Arki oraz istniejącą do dzisiaj formację Démodé Combo. Jako pisarz zadebiutował w 2000 roku książką „Stopy Pana Boga – metafizyczny przewodnik po Tatrach”. Jest autorem kilku powieści, m.in.: „Punktu obserwacyjnego” (2008) i „Rękopisu zapodzianego w Saragossie” (2009), zbiorów opowiadań oraz pierwszego w historii literatury dramatu internetowego „Cz@t” (2001). Realizacja radiowa tego utworu uzyskała wyróżnienie na festiwalu twórczości radiowej i telewizyjnej Dwa Teatry w Sopocie, a w teatrze wystawił ją krakowski Teatr Współczesny. Inscenizacji doczekała się też powieść „Trzydziestolecie”. Autor należy również do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zasiadając w zarządzie jego wrocławskiego oddziału. Jest współtwórcą nieformalnej grupy artystycznej – Klubu Literackich Dżentelmenów.
Rozmowę z pisarzem w klubie Proza poprowadzi Irek Grin – wydawca, menadżer kultury, pisarz, pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. Od maja 2013 do końca 2016 roku kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę. Koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO – Wrocław 2016. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Spotkanie odbędzie się w ramach autorskiego cyklu Grina „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, którego Partnerem jest Tauron. Polska Energia. W trakcie wieczoru z pisarzem książkę „Konstelacje” będzie można kupić w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

W ostatnią sobotę września (29.09) wszyscy fani książek powinni odwiedzić Przejście Garncarskie, gdzie od 11:00 do 15:00 będzie odbywać się jesienna edycja Bookowiska, czyli wyprzedaży domowej literatury. Kto ma ochotę, może zarezerwować wcześniej miejsce (bezpłatna rejestracja: wdl@domliteratury.wroc.pl) i sprzedać pozycje zalegające mu na domowych półkach. Z kolei chętni do szperania wśród książek w poszukiwaniu ciekawych i często unikatowych książek z pewnością zrobią tu dobre zakupy za symboliczne ceny. Warto zaopatrzyć się w nową lekturę na nadchodzące długie jesienne wieczory. Wstęp wolny.

W każdą niedzielę o 19:00 klub Proza zaprasza również na bezpłatne seanse filmowe dla dorosłych. Kontynuacja cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów” gwarantuje co tydzień inny film reprezentujący dobrą kinematografię (23 września – film Martina Scorsese a 30 września – Alfonso Cuaróna). Wstęp wolny.
Dodatkowo, we wtorek 25 września o 20:00 gościnnie w Prozie odbędzie się koncert z programu Avant Art Festival. Wystąpi egipska wokalistka Nadah El Shazly i węgierki gitarzysta Gosheven. Bilety na koncert można kupić w przedsprzedaży na stronie going.pl.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza