„100 książek na 100-lecie niepodległości”

„100 książek na 100-lecie niepodległości”

Przegląd

Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z UJ, Krzysztofa Dybciaka  z UKSW, Dariusza Nowackiego z UŚ, Jarosława Klejnockiego (UW, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury) oraz Krzysztofa Koehlera (UKSW, dyrektor programowy Instytutu Książki). Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które zostaną przedstawione w cyklu „100 książek na 100 lat Niepodległości”.

Wybrane pozycje będą prezentowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – aż do 11 listopada. Omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.

Najważniejsze będzie jednak głosowanie słuchaczy. Redakcja radiowej Trójki chce, aby to oni, spośród 100 najważniejszych książek wskazanych przez fachowców, wybrali tę która jest im najbliższa.

Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na specjalnej stronie Trójki. Omówienia tytułów znajdą się także na łamach sobotnich wydań „Rzeczpospolitej” („Plus Minus”).

Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem „Rzeczpospolita”.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia