Klub Proza: Jakobe Mansztajn, premiera książki Wiesława Waszkiewicza oraz filmowe weekendy

Klub Proza: Jakobe Mansztajn, premiera książki Wiesława Waszkiewicza oraz filmowe weekendy

Przegląd

Drugą połowę września we Wrocławskim Domu Literatury otworzą dwa długo wyczekiwane spotkania literackie. Po blisko dziesięcioletnim okresie literackiego milczenia wraca do czytelników z nową powieścią Wiesław Waszkiewicz (premiera książki „Tak blisko” opublikowanej przez Wydawnictwo Warstwy). Warto wybrać się także na pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Salon Silesiusa, którego bohaterem będzie wielokrotne nagradzany poeta Jakobe Mansztajn.

Już we wtorek 18 września o 19:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się premiera najnowszej powieści Wiesława Waszkiewicza „Tak blisko”. Książka ukazała się nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, otwierając nową serię prozatorską „Proza nieobecna”. Wiesław Waszkiewicz urodził się w 1959 roku w Temyrtau, debiutował powieściami z gatunku fantastyki: „Ostry odjazd” (2007), „Much i Dateria” (2009), na swym koncie ma również szereg wystaw plastycznych. Powieść „Tak blisko” to opowiedziana z rozmachem oraz językową werwą historia, w której odnajdziemy nie tylko echa drugiej wojny światowej i Holokaustu, zdrady i zawiedzionej męskiej miłości, ale także barwną, intensywną i bezkompromisową, pełną ironicznego humoru opowieść o kształtach, widokach oraz zapachach Dolnego Śląska i Wrocławia z okresu PRL-u, zderzonych z nie całkiem udaną współczesnością. Rozmowę z autorem poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało – poeta i prozaiczka oraz krytyczka literacka współpracująca m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. W trakcie spotkania będzie można kupić powieść „Tak blisko” w promocyjnej cenie. Wstęp wolny.

Fani współczesnej poezji nie mogą przegapić spotkania z Jakobem Mansztajnem, które odbędzie się w Prozie w środę 19 września o 19:00. Będzie to pierwsza powakacyjna odsłona cyklu Salon Silesiusa, który przez cały rok przygotowuje wrocławian do spotkania z dobrą poezją podczas majowego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Jakobe Mansztajn (rocznik 1982) jest poetą i blogerem (jakobe.art.pl), a także twórcą popularnych formatów internetowych (m.in. Make life harder). To także laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku za tom „Wiedeński high life” (Portret, 2009). W 2014 ukazał się jego drugi tom poetycki – „Studium przypadku” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu). Jego poezja znalazła się w zbiorze „Znowu pragnę ciemnej miłości” (Wydawnictwo W.A.B., 2018). Twórczość Mansztajna tłumaczona była m.in. na angielski, białoruski, hebrajski, niemiecki. Jest także współautorem książek „Make Life Harder” oraz „Make Life Harder. Przewodnik po polityce i nie tylko, ale też”. Rozmowę z poetą poprowadzą wspólnie profesor Andrzej Zawada (historyk literatury, krytyk, eseista, a także od 2017 roku przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius) oraz Irek Grin (wydawca, menadżer kultury, pisarz, pomysłodawca i szef festiwali literackich, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław czy Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i od 2018 roku dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury). Podczas spotkania będzie można kupić książki Jakoby Mansztajna, które zapewni krainaksiazek.pl. Wstęp wolny.

We wrześniu klub Proza zaprasza również na kontynuację swoich dwóch cyklów filmowych. W soboty o 11:00 wato zajrzeć z dziećmi na „Poranki rodzinne”, czyli projekcje animacji dla najmłodszych i filmów familijnych. Natomiast w każdą niedzielę wieczorem o 19:00 będą prezentowane kolejne seanse z cyklu „Kino w Prozie: Laureaci Oscarów” (16 września film Miloša Formana, a 23 września – Martina Scorsese). Wstęp wolny.

Dodatkowo, w piątek 21 września o 19:00 gościnnie w Prozie obejrzymy „Improwizowane pożegnanie lata ”, czyli występ zespół teatralnego Improwizowane Poniedziałki. Wstęp: 10 zł, bilety będzie można kupić na miejscu bezpośrednio przed spektaklem.

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza